Gazeteci Seçkin Türesay yaşamını yitirdi

Basının duayen isimlerinden Seçkin Türesay yaşamını yitirdi.

77 yaşındaki Türesay, corona virüsüne maruz kalınca Maltepe’deki bir hususi hastaneye kaldırılmış, durumu ağırlaşınca yoğun bakıma alınıp entübe edilmişti. Türesay bu sabah erken saatlerde hayata gözlerini yumdu.

Duayen gazeteci, uzun seneler Özgürlük gazetesinin temel taşlarından biriydi. Yazı işleri müdürlüğü ve gösterim koordinatörlüğünün yanısıra bir dönem gazetenin gösterim yönetmenliğini de yapmıştı.

Ahmet Hakan: Asla unutulmayan bir isimdir Seçkin Türesay

Son olarak Özgürlük Gösterim Yönetmeni Ahmet Hakan, Türesay için şunları yazmıştı:

“Hürriyet’in tarihinde çok önemli bir yeri vardır Seçkin Türesay’ın. Ta Erol Simavi döneminden başlayarak uzun, çok uzun süre Hürriyet’e emek verdi. Hürriyet’teki yeri ve önemi her zaman hatırlanan, hiç unutulmayan bir isimdir Seçkin Türesay.”

TGC’den başsağlığı mesajı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, Seçkin Türesay’ın ölümünün peşinden bir bildiri yayınladı. Mesajda şu görüşler yer aldı:

“Değerli meslektaşımız Seçkin Türesay’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Mesleğimize ve Cemiyetimize uzun yıllar başarıyla hizmet veren Türesay’ın ailesinin, dostlarının ve meslektaşlarının acısını paylaşıyor, sabırlar diliyoruz.”

Seçkin Türesay’ın cenaze detayları sonrasında paylaşılacak.

Seçkin Türesay kimdir?

1943 senesinde İzmir Urla’da dünyaya geldi. Işık Lisesinin peşinden İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesine girdi. İki yıl sonrasında da İktisat Fakültesine bağlı Gazetecilik Enstitüsü’ne kayıt yaptırdı.

1964’te haftalık Durum Dergisi’nde gazeteciliğin ilk çırak yıllarını yaşadı 1969 senesinde askerlik dönüşü Son Havadis Gazetesi’ne girdi. 1970’te Özgürlük grubunun ikinci gazetesi olan Yepyeni Gazete’ye girdi. Bu gazete 1971’de kapatılınca Özgürlük Gazetesi’ne çağrıldı.

1 Ağustos 1971’de süregelen Özgürlük yılları iki kez kesintiye uğrayarak 31 Mart 2012’ye kadar sürdü. Özgürlük’te ilk görevi gece yazı işleri sorumluluğuydu. 1972 senesinde birinci sayfa sorumlusu oldu.

Ondan sonra Özgürlük’te sırasıyla Görevli Müdür, Yazı İşleri Müdürü, Genel Gösterim Müdürlüğü ve Gösterim Koordinatörlüğü görevlerinde bulunmuş oldu. Ek olarak 1988-1991 yılları aralığında Iyi sabahlar Gazetesi Genel Gösterim Müdürlüğü’nü üstlendi. Özgürlük’ten ayrıldıktan sonrasında haftalık Siyasal Yepyeni Millet Gazetesi Genel Gösterim Yönetmeliği’ni yapmış oldu.

Nazan Türesay ile evli ve Seçil Türesay isminde kendisi şeklinde gazeteci bir kız babasıydı. Türesay TGC’den almış olduğu iki kez Senenin Gazetecisi Ödülü sahibi.(1982-1983), 1989’da Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti’nin Senenin Genel Gösterim Müdürü ödülüne kıymet bulunmuş oldu. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde 10 yılı aşkın süreyle Yönetim Kurulu üyesi ve Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmuş oldu.

2016 TGC Burhan Felek Basın Hizmet Ödülü sahibiydi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *