Gırtlak kanseri olan müzisyen Tüdanya, sesini yitirdi

Ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, arabesk müziğine bir dönem damga vuran Meşhur müzisyen Tüdanya‘nın gırtlak kanseri bulunduğunu ve gırtlağının alındığını duyurdu.

“Tek geçim kaynağı olan sesini kaybetti”

Yazısında, Tüdanya‘nın artık konuşamadığını ve sesini kaybettiğini de açıklayan Meşhur sanatçı Onur Akay, sanat camiasına seslenerek Tüdanya için yardım çağrısında bulunmuş oldu.

Akay, “Bir döneme milyonlarca satan albümleri ve sahne programları ile damga vuran arabesk şarkıcısı Tüdanya, maalesef gırtlak kanseri oldu ve gırtlağı alındı. 5 aydır Ege Üniversitesi Hastanesi‘nde yatan Tüdanya, artık konuşamıyor ve maalesef tek geçim kaynağı olan sesini de kaybetti. Bir şarkıcının yaşayacağı en acı olayı yaşayan Tüdanya, bu durumunu herkesten saklıyor, maddi zorluklar içinde ve ağır psikolojik ilaçlar kullanıyor. Ona mutlaka yardım eli uzatılması, sanatçı dostlarının yardım konseri düzenleyerek onun için sahneye çıkması ve Tüdanya‘ya acil moral verilmesi gerekiyor. Allah yardımcısı olsun, şifa versin inşallah.” ifadelerini kullandı.

Tüdanya kimdir?

Aslolan adı Hatice Döngü olan ve 1961 senesinde İzmir Bergama‘da dünyaya gelen arabesk şarkıcısı Tüdanya, Türk sanat müziği söyleyerek müzik hayatına adım atmıştır. Ondan sonra arabesk okumaya süregelen Tüdanya‘nın, 1983 senesinde piyasaya çıkan “Sıra Sıra Dağlar” albümü 700 bin satmıştır. 1986’da piyasaya çıkan 3. albümü “Seni Sevmeyen Ölsün” ise 2 milyon satarak üstün dereceli kırmıştır. Fazlaca sayıda albüm çıkaran Tüdanya, İzmir Fuarı’nda 11 yıl aralıksız sahneye çıkmış ve şarkılı filmler döneminde Münir Özkul, Salih Kırmızı ve Murat Soydan ile beyaz perde filmlerinde de rol almıştır.

Tüdanya, geçen yıl ise kalp krizi geçirerek sevenlerini üzmüştü.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *