Google, bu kış Android’e gelecek yenilikleri duyurdu

Ilkin WhatsApp’a gelecek yenilikler ortaya çıktı şimdi de Google, bu kış Android cihazlara gelecek yepyeni özellikler duyuruldu. Teknoloji devi, kullanıcılarının hayatlarını kolaylaştırmak için işletim sistemini yenilemeye devam ediyor.

1. Family bell

İşletim sistemi aile yaşamını önceliğine alıyor ve aileler için bilhassa yararlı olması beklenen Family Bell adlı yepyeni bir özellik sunuyor. Family bell, aile üyeleri nerede olursa olsun ailedeki her insanın günlük programlarının takip edilmesini sağlıyor. Family bell; telefonda, akıllı hoparlörde yada akıllı ekranda kurulabiliyor. Özelliğin açılması halinde yaklaşan etkinlikler aleyhinde bilgilendirme yapmak için ziller ve bildirimler de alınabiliyor. Mesela, ailecek yemeğe gidilecekse, her insanın bir uyarı alması sağlanabiliyor. Ek olarak kullanıcıya hususi bireysel ziller de ayarlanabiliyor.

2. Yepyeni widget’lar

Google ek olarak tatillerde ve sonrasında kıymetli olacak iki yepyeni widget da oluşturdu:

Yepyeni Google Play Kitaplar widget’ı ile tatillerde okumak için kitaplara kolayca erişim sağlıyor, kitaplığın tamamına erişim ve hatta sesli kitap süreçlerini takip etmeyi sağlıyor.

Yepyeni YouTube Müzik widget’ı ile de şarkılara ulaşımı, oynatma kontrollerini ve son olarak çalınan parçaları direkt ana ekrana getiriyor.

3. Google anılar

Bu haftadan itibaren Google, Google Fotoğraflar için yepyeni bir Anılar hususi durumunu kullanıma sunuyor. Memories, mühim olaylardan ve dönüm noktalarından seçilmiş fotoğraf ve videolardan oluşuyor. Kullanıcılar anıları tekrardan adlandırabilir ve özelleştirebilir.

4. Android ve otomobil kullanımı

Google, sürüş esnasında Android aletinin daha da kullanışlı olmasını istiyor. Bu yüzden de kullanıcı, telefonu uyumlu bir araca bağladığında Android Auto otomatikman başlamış olacak. Google ek olarak kısa mesajlara cevap vermeyi daha güvenli hale getirmek için akıllı cevap seçenekleri ve derhal müzik dinlemeye adım atmak için ana ekranda yepyeni bir seçenek üstünde çalışıyor.

Ek olarak, arabayı kilitlemek, kilidini açmak ve çalıştırmak için artık Android telefon da kullanılabilecek. Dijital otomobil anahtarı özelliği şimdilik yalnızca uyumlu BMW otomobilleri için Pixel 6, Pixel 6 Pro ve Galaxy S21’de çalışıyor.

5. Otomatik sıfırlama

Google, Android’e devamlı olarak yepyeni gizlilik özellikleri ekliyor. En sonuncusu, izinlerin otomatikman sıfırlanması olarak adlandırılıyor. İzinleri otomatik sıfırlama özelliği, uzun süreden beri açılmayan uygulamalar için. Bir uygulamanın emek harcama zamanı izinlerini otomatikman kapatır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *