Google, oldukça konuşulacak projelerini ve Android 12’yi tanıttı

Google, her bahar senenin en büyük etkinliği olarak öne çıkan I / O’yu gerçekleştiriyordu; sadece etkinlik geçtiğimiz yıl corona virüsü sebebiyle tamamen iptal edilmişti. Bu yılki etkinlik ise dün başladı ve Perşembe gününe kadar da devam edecek.

Google CEO’su Sundar Pichai‘nin açılış konuşmasıyla süregelen etkinlikte Android’e gelen pek oldukça yepyeni özellik ve değişik Google projeleri görücüye çıktı. Etkinliğin ilk gününde en dikkat çeken detaylar ise görüntülü konuşmayı yepyeni bir boyuta taşıyan Starline projesi ile Android’e gelen özellikler oldu.

Ek olarak Google, şu anda 3 milyardan fazla etken Android aygıt bulunduğunu duyurdu.

Yepyeni bir görünüm

Google, Android 12’nin yepyeni bir tasarıma haiz olacağını deklare etti. Yepyeni sürüm, oldukça sayıda renk ve özelleştirme sunarken, kullanıcının duvar kağıdıyla daha iyi eşleşebilmek için sistem renklerini bile değiştirebildiğini belirtti.

Gizlilikte yepyeni bir adım

Android 12 ile beraber Google da kullanıcılarının gizliliğine ehemmiyet verdiğini gösteriyor. Yepyeni sürüm ile beraber eğer bir uygulama mikrofona, kameraya yada her ikisine birden erişim gösteriyorsa ekranda beliren küçük bir simge ile kullanıcı bilgilendirilecek.

Workspace ile daha çok bağlantı

Google, Workspace için de emek vermeyi kolaylaştıracak yepyeni bir girişim olan “smart canvas”ı duyurdu. Ek olarak Workspace’de değişik uygulamalara bağlanmaya ve direkt Google Doküman, E-Tablo yada bir Meet görüntülü görüşme başlatmaya olanak tanıyan yepyeni özellikler de yer alacak.

Google ve Samsung iş birliği

Google etkinliğinde en sürpriz haberlerden biri de Wear OS ile Samsung Tizen işletim sistemlerinin bir araya getirilecek olması. Teknoloji devi, bu birleşme ile uygulamaların daha süratli ve cihazların daha uzun pil ömrüne haiz olmasını hedefliyor.

Görüntülü sohbette devrim: Starline

Google, insanların sanal olarak bir “sihirli pencere” vesilesiyle buluşmasına olanak tanıyan yepyeni ürününü de duyurdu. Starline olarak adlandırılan görüntülü söyleşi teknolojisi ile kullananların konuştukları kişiyi, gerçek boyutlarıyla ve üç boyutlu olarak görmelerini sağlayacaklarını söylemiş oldu.

Google’dan Steve Seitz, Starline için kullandıkları değişen teknolojinin 3D görüntüleme ve gerçek zamanlı sıkıştırma kullandığını belirtti. Ürünün ne vakit ortaya çıkarılacağı yada toplu kullanım için mevcut olup olmayacağı ise hemen hemen belli değil.

Kamera ve görüntülemeye yepyeni güncelleme

Google, görüntülerde cilt tonlarını doğru bir halde yakalamak için kamera ve görüntüleme ürünlerinde de emekler yaptığını duyurdu.

Şirket ek olarak yepyeni bir aracını daha duyurdu. Görüntüleme ve kamera özelliklerine yoğunlaşan teknoloji devi; kullananların cilt koşullarını daha iyi belirlemeye destek olmak için sorunlu cilt bölgesinin fotoğrafını çekilip kullananların semptomlar hakkında sorularını yanıtladığı yepyeni bir sıhhat aracı üstünde çalıştığını duyurdu. Google, bu yıl aracın pilot uygulamasını başlatmayı hedefliyor.

Google Fotoğraflar’a yepyeni özellik ve gizlilik

Google Fotoğraflar, iki fotoğrafı kullanarak hareketli bir görüntü yaratabilecek. Fotoğraflar’a gelen tek özellik bu değil, şirket; gizlilik mevzusunda da adımlar atıyor.

Google, fotoğrafları gizyazı korumalı bir alanda depolanabilmesi için de yepyeni bir özellik ekliyor.

Google Maps’te daha çok detay

Google, Live View artırılmış gerçeklik aracı için Google Haritalar’da bazı değişimler yapıyor. Google, günün değişik saatlerinde değişik restoranları göstermek, yepyeni bir şehri ziyaret ediyorsanız mahalli mühim noktaları işaretlemek ve belirli bir bölgenin ne kadar yoğun bulunduğunu göstermek benzer biçimde pek oldukça bilgiyi haritalara taşımaya hazırlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *