Gözlükçüler ‘tam kapanma’ sürecinde çalışmak istiyor

İstanbul Gözlükçüler Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı İlker Ayaz, “tam kapanma” sürecinde çalışmak istediklerini belirterek, “3 Mayıs Pazartesi gününden itibaren halk sağlığı açısından optisyenlik müesseselerinin hizmete devam etmesi gerekiyor.” dedi.

Ayaz, “tam kapanma” tedbirlerine ilişkin İçişleri Bakanlığı’nın genelge yayınladığını, ilaç, tıbbi aygıt, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin etkinlik yürüten iş bölgeleri ile buralarda çalışanların sokağa çıkma kısıtlamasından muaf bulunduğunu anımsattı.

GÖZ MUAYENE SERVİSLERİ DEVAM ETTİĞİ SÜRECE GÖZLÜKÇÜLERE İHTİYAÇ VAR

Gözlükçülerin, Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu’na bağlı görmeye destek tıbbi aygıt satıcısı olduklarını ve gözlükçülerin 30 Nisan’da bütün gün çalışmaya devam ettiklerini belirten Ayaz, “İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine bakılırsa kısıtlamadan muafken, dün akşam Türkiye İlaç ve Tıbbi Aygıt Kurumu yayımladığı duyuruda ‘işitme cihazcılar ve gözlükçüler 17 gün kapanacak’ dedi. Göz muayene servisleri hastanelerde hizmet vermeye devam ediyor.

TAM KAPANMA BİTTİĞİNDE BU SÜREÇTE VERİLECEK REÇETELERİN SÜRELERİ DE BİTECEK

Reçetelerin süresi 10 gün, biz 17 gün kapalı olacağız. Gözlüğe gereksinim duyan insanoğlu içinde polis, tabip, öğretmen ve talebe de var. 17 gün uzun bir süre gözlüğe ihtiyacı olanların erişmesi lazım.” diye konuştu.

“REÇETEYİ ALAN HASTA GÖZLÜĞÜNÜ NEREDEN ALACAK”

Ayaz, hak mahrumiyeti yaşadıklarını ifade ederek, sözlerini şöyleki sürdürdü:

“Sağlık Bakanlığı tarafından denetleneceğiz, numaralı gözlük camı, çerçevesi ve kontak lensler Ulusal Bilgi Bankası’nda tıbbi cihaz olarak adlandırılacak, Sağlık Bakanlığı tarafından tıbbi cihaz satıcısı olarak ruhsatlandırılacağız, İçişleri Bakanlığı yayınladığı genelgede tıbbi cihaz, dezenfektan ve maske satıcıları açık olacak diyecek ama Tıbbi Cihaz Kurumu’nun yazısına göre biz kapalı olacağız. Bizim tedarikçi firmalarımız açık, cam üretimi fabrikalarımız açık, hastanelerde göz doktoru muayene hizmeti devam ediyor. Reçeteyi alan hasta gözlüğünü nereden alacak?”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *