Güldürmen Elio Pandolfi, yaşamını yitirdi

Carosello adlı tv programının zamanı seslendirme sanatçısı Elio Pandolfi, dün gece yaşamını yitirdi. 95 yaşındaki Pandolfi, Roma‘daki evinde ölü bulunmuş oldu.

Elio Pandolfi kimdir?

Elio Pandolfi; oyuncu, seslendirme sanatçısı ve şarkıcıdır. 17 Haziran 1926’da başkentte dünyaya geldi. 17 Haziran 1926’da doğan ve geniş bir ailede büyüyen Elio’nun kız kardeşlerinden Maria Luisa, 1943 senesinde 23 yaşlarındayken beklenmedik bir halde yaşamını yitirdi.

Roma’daki Ulusal Trajik Sanatlar Akademisi‘nden mezun olduktan sonrasında, 1948’de Venedik’te Milhaud’un Les malheurs d’Orphée’sinde mim dansçısı olarak ilk kez sahneye çıktı ve peşinden Orazio Costa ile beraber Roma’daki Piccolo Tiyatosu‘na girdi.

Pandolfi bu zamanda bir takım animasyon karakterinin seslendirmesini yapmış oldu. 70’li yıllarda tiyatro, tv, radyo ve beyaz perde dünyasında boy gösterdi. Daha fazlaca güldürü rollerindeydi. İlk filmi 1952 senesinde çekilen  Altri tempi – Zibaldone n. 1, son filmi ise 2017’de çekilen Metti una notte’dir.

500’den fazla filmimizde seslendirmenlik yapmış oldu

Pandolfi, 500’den fazla filmimizde seslendirmenlik yaparak en büyük İtalyan seslendirme sanatçıları içinde yer aldı.  Son olarak 2019 senesinde Roma’da, Riccardo Castagnari’nin yönettiği ve Paolo Silvestrini’nin yönettiği “Hatırlıyorum”da sahneye çıktı.

Usta oyunc,u bugün evlatlık oğlu Natale Orioles’tan ayrılıyor. Kendisinin vasiyetiyle cenaze töreni yapılamayacak. (TV100)Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *