Güzel havalar şehri: Buenos Aires’te gezilecek bölgeler!

Cenup ABD’nın en güzel şehirlerinden kabul edilen Buenos Aires, gezi etmeyi sevenlerin kesinlikle görmesi ihtiyaç duyulan yerlerden biridir. Kent, Avrupai tarzdaki mimarisi, dinamik renkleri, futbol kültürü, yaşamdan keyif alan insanları ve gerçekten inanılmaz mutfağıyla ün salmıştır. Peki, Buenos Aires nerededir? Buenos Aires’te kesinlikle gidilmesi ihtiyaç duyulan bölgeler nerelerdir?

Cenup ABD ülkesi Arjantin’in başkenti ve en gelişmiş şehri olan Buenos Aires’in kelime anlamı “güzel havalardır”. Senenin büyük bir kısmı güneşli geçen bu kent, Atlantik okyanusu kıyısında Rio de Plata isminde olan ağızda, Cenup ABD kıtasının doğusunda yer almıştır. İlk bakışta Buenos Aires, Cenup ABD’da yer edinen bir kent şeklinde görünmüyor. İngiliz, Fransız, İspanyol ve İtalyan kültürlerinin özellikleriyle harmanlanan şehir, Cenup Yarım Küre’nin Paris’i olarak nitelendirilmektedir. Şık restoranlar, lüks butikler ve müziğin eşi olmayan ezgileriyle Buenos Aires, bununla beraber Cenup ABD’nın da en büyük kentlerinden biridir. Merak uyandıran güzelliğiyle işte Buenos Aires aleyhinde dört gözle beklenen detaylar…

NÜFUSUN BÜYÜK BİR KISMI İSPANYOL VE İTALYAN

Kentte yaşayanların büyük bir çoğunluğu İspanyol ve İtalyan kökenlidir. Bununla birlikte; Arap, Ermeni, Çin ve Kore kökenlilerin de Buenos Aires’te yaşadığını söyleyebiliriz.  Şehrin nüfusu ortalama olarak 3 milyondur. Sadece bütün Buenos Aires özerk bölgesindeki nüfus 13 milyon civarındadır. Hareketli toplumsal yaşamıyla dikkat çeken bu Latin ABD kentinin resmi dili İspanyolcadır.

RENKLERİN DANSI: LA BOCA VE EL CAMİNİTO SOKAĞI

Renkli evleriyle turistler tarafınca en oldukca ziyaret edilen yerlerden kabul edilen La Boca, Matanza-Riachuelo Nehri’nin Rio de Plata’ya açıldığı ağızda yer almıştır. Bundan nedeniyle İspanyolca ’da “ağız” anlamını taşıyan “boca” kelimesiyle anılmıştır. La Boca mahallesi, ortalama olarak 50 bin kişilik bir nüfusa haizdir. 


19. Yüzyılın sonlarından itibaren çoğunluğu İtalyan olan göçmenlerin gelişiyle, İtalyanca ’da Cenovalı anlamına “Zeneizi” kelimesinin yanlış söylenmesiyle ortaya çıkan “Xeneizes” kelimesi mahallenin uzun bir süre bu şekilde nitelendirilmesine sebep olmuştur. Göçmenlerin, eski gemilerin saçlarından ve atık çinko levhalardan inşa ettikleri “conventillos” isminde evleri tekne boyasıyla alaca renkli boyamasıyla mahalle bir sanat yuvasına dönmüştür.


Caminito sokağı, renklerle dansın evlere yansımış hali şeklinde adeta. Tangonun önde gelen isimlerinden kabul edilen Carlos Gardel’in ozan Penaloza’nın “Caminito”  şiirini seslendirmesiyle sokak Tangonun etkileriyle çevrelenmiştir. Açık havada meydana getirilen tango gösterilerini seyretmek isterseniz; kesinlikle burayı ziyaret edin. Şimdilerde bu sokakta, dünyaca Meşhur futbolcu Maradona’dan Papa Franciscus’a kadar birçok mühim kişinin heykeli vardır.


La Boca Mahallesi, bununla beraber Boca Juniors futbol takımının Alberto J. Armando Stadına da ev sahipliği yapmaktadır. 49 bin şahıs kapasiteli olan stadyum La Bombonera Stadyumu olarak da bilinmektedir. Stadyumda yer edinen Boca Tutkusu Müzesi’nde Boca Juniors’ın kazanılmış olduğu kupalar ve Maradona’nın kullandığı formalar vardır. Sarı ve mavinin uyumuyla dikkat çeken stadyumun adı “şeker kutusu” anlamındadır.

AVENİDA DE 9 JULİO (9 TEMMUZ BULVARI)

İsmini 9 Temmuz 1816’da meydana getirilen Arjantin Bağımsızlık Bildirgesi’nden almıştır. 140 metre genişliğiyle dünyanın en geniş bulvarı olma özelliğine haizdir. Zamanı törenler, sanatla alakalı, sportif ve kültürel etkinlikler için çoğunlukla kullanılmakla birlikte; şehrin simgesi Dikilitaş burada bulunmaktadır.

MALBA MÜZESİ

Yılda 1 milyondan fazla ziyaretçisi olan Malba Müzesi, Latin ABD’nın en iyi modern sanat eserlerini sergilemektedir. Frida Kahlo, Diego, Antonio Berni şeklinde oldukca mühim sanatçıların da eserlerini burada görebilirsiniz. Malba Müzesinin sanat ve film sergileri düzenleyen ve kültürel faaliyetlere yer veren bir sanat merkezi de vardır.

MAR DEL PLATA

Buenos Aires’te bulunan Mar Del Plata, Atlantik Okyanusu kıyısında yer almıştır. Her yıl ortalama olarak 10 milyon turiste ev sahipliği icra eden bölge, Cenup ABD’nın en popüler yerlerinden biridir. Bilhassa sıcak havalarda çok önemli bir yer olan Mar Del Plata’ya Aralık, Ocak ve Şubat aylarında gitmenizi tavsiye ederiz.

Cenup ABD’nın en güzel plajlarının bazıları burada bulunmaktadır. 8 kilometrelik plajlarıyla görenleri büyüleyen alanda; oyun alanları, bahçe ve parklarda bulunmaktadır. Eğer yolunuz Mar Del Plata’ya düşerse akvaryumuna gitmeyi ihmal etmeyin.

PUERTO MADERO

Buenos Aires’in en gözde yerlerinden kabul edilen Puerto Madero, çağdaş ve otantik bir çizgiye haiz eski bir tersanedir. Puerto Madero’nun her sokağına bir bayan adı verilmiştir ve Buenos Aires’te meydana gelen en büyük kentsel yenileme projesidir.

Kanal süresince sanat galerileri, butikler ve restoranlar yer almıştır. Meşhur mimar Santiago Calatrava tarafınca inşa edilen Puente de la Mujer Köprüsü, tam bir tasarım harikası. Lotf seçimi evleri ve otelleriyle göz kamaştıran Puerto Madero, görülmeye kıymet bir gezinsel noktadır. 

KRİSTOF KOLOMB OPERA BİNASI

Kristof Kolomb Opera Binası, opera tutkunları için adeta cennetin kapılarını aralıyor. Çok önemli akustiği sebebiyle dünyanın en iyi 5 konser mekânı içinde yer edinen Meşhur bina, 9 Temmuz Bulvarı üstünde yer almıştır. Dikkat çeken dekorasyonu ve devasa yapısıyla hayranlık uyandıran bina, 1857’de açılmıştır. Kristof Kolomb Opera Binası; Pavarotti, Callas, Caruso şeklinde pek oldukca Meşhur sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Bununla beraber National Geographic tarafınca “Dünyanın En İyi 3. Opera Binası” olarak nitelendirilmiştir. Eğer buraya gitmeyi düşünürseniz; Arjantin Ulusal Senfoni Orkestrası’nın performanslarına doyamayacaksınız.

TANGONUN VATANI BUENOS AİRES

Arjantin’de tangonun oldukca hususi bir yeri vardır. Geçmiş zamanlarda tango, yüksek sosyete tarafınca ufak ve hor görülen alt katman tarafınca yapılıyordu. Sadece vakit içinde ününe ün katarak bütün dünyada kabul gören ve oldukca sevilen bir dans haline gelmiştir. Aşkın, tutkunun ve tarihin dansı olan tango, burada yaşayan insanoğlu için adeta aşkın ezgilerle dansını yansıtmaktadır.

BUENOS AİRES’E NASIL GİDİLİR?

Buenos Aires’te Aeroparque Jorge Newbery ve Ezeiza isminde iki değişik havaalanı bulunmaktadır. İstanbul’dan direkt olarak gitmek istiyorsanız; San Paulo duraklamalı 17 saat 45 dakika devam eden uçuşla Buenos Aires’in ana havaalanı olan Ezeiza’ya ulaşabilirsiniz. Sadece aktarmalı olarak da Buenos Aires’e ulaşabilirsiniz. Aktarmalı bir halde ulaşacağınız Aeroparque havaalanı, Buenos Aires’in merkezine Ezeiza’dan daha yakındır. Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *