Halk ozanı Ali Doğan yaşamını yitirdi

Sivas’ın Yıldızeli kazasının Doğanlı köyünde dünyaya gelen Ali Doğan, müzik yaşantısının haricinde ilköğretim öğretmenliği yapmış oldu.

1973 senesinde ilk plağını çıkarttı. 20’ye yakın 45’lik plağı, 40 kadar da kaset ve CD’si var. 30’a yakın türküsü ise TRT denetiminde geçmiştir. Doğan, Pazartesi Yıldızeli ilçesi Doğanlı köyünde toprağa verilecek.

Ali Doğan kimdir?

Ali Doğan, Sivas’ın Yıldızeli kazasının Doğanlı köyünde 25 Aralık 1950 tarihinde dünyaya gelmiştir.

Babası Mehmet Efendi iki kere evliliğe ilk adımını atmıştır. Anası babasının ikinci eşi Şerife’dir. Âşık ailenin en küçüğüdür. İlkokulu köyünde okuyan Doğan, Tokat Gazi Osman Paşa Lisesinin ortaokul kısmını 1968 senesinde tamamlamıştır.

Sonrasında Yıldızeli Pamukpınar İlköğretmen Okulunda üç yıl okumuş ve öğretmen olarak mezun olmuştur. Sivas’ın Hafik kazasının Üzeyir ve Dışkapı köylerinde beşer yıl öğretmenlik yapmıştır.

İstanbul 50. Yıl Besim Kadırgan İlköğretim Okuluna tayininin çıkması üstüne 1982 yılından emekliliğine kadar bu şehirde yaşamıştır. 1972 senesinde memleketlisi Melek Hanım’la evliliğe ilk adımını atmıştır.

Ferhat, Sulh ve Şerife isminde iki adam, bir kız evladı vardır. Sesi oldukça güzel olduğundan kına gecelerinde, saya günlerinde, okul programlarında türkü söylemiştir.

Müzik çalışmalarına ortaokul yıllarında bilgili olarak adım atmıştır. 1973 senesinde ilk plağını yapmıştır ve 1976 senesinde kaset çalışmalarına adım atmıştır.

Yirmiye yakın kırkbeşlik plağı, kırk kadar da kaset ve CD’si vardır. Otuza yakın türküsü TRT denetiminde geçmiştir.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *