Haluk Levent, Rus Aleksandrov Kızılordu Korosu’yla sahneye çıkan ilk solist oldu

Rus Aleksandrov Kızılordu Korosu ile İstanbul’da sahneye çıkan sanatçı Haluk Levent; Sakarya, Harbiye, İzmir Marşı, Çanakkale Türküsü marşlarının da söylendiği konserin ‘çocukluk düşsel’ bulunduğunu belirtti.

Sputnik’te yer edinen habere gore, Rus Aleksandrov Kızılordu Korosu ile konser veren ilk Türk sanatçı olan Levent, “Kurtuluş Savaşı zamanında Rusya bize çok dostluk, kardeşlik yaptı. Ben Türk-Rus ilişkilerinin çok üst düzeye çıkmasını isteyenlerden biriyim” dedi.

“Bu konser benim çocukluk hayalimdi”

Vadi İstanbul‘daki konser öncesinde konuşan Haluk Levent, “Bu benim çocukluk hayallerimden bir tanesiydi. Rus Kızılordu, o zamanlarda sadece televizyonda birkaç kere ve kasetlerden ulaşabildiğimiz bir şeydi. O zamanlarda ‘onlarla sahneye çıksam, şarkılar söylesem’ diye kurduğum bir hayaldi. Müzisyen olduktan sonra da yakınen takip ettiğim, ilgiyle izlediğim korolardan bir tanesi. Hatta başlarına çok kötü bir facia geldikten sonra da gerçekten için için ağlamışımdır” dedi.

“Rusya’yla tarihsel bir bağımız var”

Rusya bizlere oldukça dostluk, kardeşlik yapmış oldu” diyen Levent şunları kaydetti:

“Kurtuluş Savaşı zamanında Rusya bizlere oldukça dostluk, kardeşlik yapmış oldu. Cumhuriyet marşları söyleyeceğim Rus Kızılordu ile birlikte. Onlar Mustafa Kemal Atatürk’ün askerlerine kendi askeri benzer biçimde şarkı söyleyecekler, ne kadar onurlu. Doğrusu ‘biz kardeşiz’ demek istiyorlar. Ben Türk-Rus ilişkilerinin oldukça üst düzeye çıkmasını isteyenlerden biriyim. Ümit ederim konjonktür de o şekilde ilerler.

Biz ‘yurtta sulh dünyada sulh’ diyorsak, karşılıklı anlayış içinde olmalıyız. Bu Kızılordu konseri bir kardeşlik durumu” ifadelerini kullandı. Konserde Rus marşlarının yanı sıra, Çanakkale Türküsü, Harbiye ve İzmir marşları da söylendi. Konser gelirinin bir bölümü Mehmetçik Vakfı’na ulaştırılacak. Gecenin sonunda ise sponsorlara çiçek takdimi gerçekleştirildi.”

“Solist almıyordu, ilk kez beni aldılar”

Meşhur müzisyen, geçtiğimiz günlerde Rus Aleksandrov Kızılordu Korosu’yla Cumhuriyet konserleri vereceğini açıklarken, “Pazartesi, salı, çarşamba Rus Kızılordu Korosu’yla konsere çıkacağız. Rus Kızılordu Korosu bugüne kadar solist almıyordu, sağ olsunlar ilk kez beni aldılar. Kendi gösterileri olacak, muazzam gösteriler” demişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *