Hamileler ıhlamur içebilir mi? Ihlamur kanama ve düşüğe niçin olur mu? Ihlamurun yararları

Bilhassa de grip ve nezle şeklinde şeklinde hastalıkların çözümü için organik yollarla uygulayabileceğiniz tedavilerden birisi de ıhlamur çayıdır. Hamilelikte nebat çaylarının zararı dokunan olabileceğini dair görüşler olsa da ıhlamurun zararı dokunan olup olmadığını araştırdık. Hamileler ıhlamur içebilir mi? Hamilelikte ıhlamur düşük ve kanama yapar mı? Hamilelikte ıhlamurun yararları ve zararları neler? Evde ıhlamur çayı tarifi:

Ilıman iklimlerin nadide bitkilerinden olan ıhlamur, aynı isme ilişik olan ağacın çiçeklerinden ve ağacın yapraklarından elde edilmektedir. Soğuk havaların kendini göstermeye başladığı kış mevsimlerinde grip, nezle ve soğuk algınlığı şeklinde rahatsızlıklara karşı iyileştirici tesirini gösteren ıhlamur; hem de öksürüğü kesme, ateş düşürme ve halsizliği yok etme şeklinde yararları vardır. Vücutta görülen sıhhat sorunlarını ilaç kullanmadan organik yollarla tedavi etmek için tavsiye edilen ıhlamur, düzgüsel insanoğlu tarafınca büyük bir rahatlık ve kolaylıkla tüketilebilir iken hamilelik döneminde her gıda şeklinde nebat çaylarının kullanımına da dikkat etmek gerekir. Genel açıdan baktığımızda ciddi bir yan tesirinin olduğu görülmeyen fakat hamilelikte ıhlamur kullanımı ile ilgili muhakkak uzman onayı alınması gerekmektedir. Bundan dolayı her anne talibi oldukca özeldir ve hepsi birbirinden değişik hamilelik periyodu geçirir. Bu yüzden bir anne adayına iyi gelen gıda, diğerine iyi gelmeyebilir hatta ziyanı bile dokunabilir. Peki hamilelikte ıhlamur tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler neler? Hamilelikte ıhlamur ne kadar içilmeli?

HAMİLELİKTE IHLAMUR İÇEBİLİR Mİ? IHLAMUR KANAMAYA NEDEN OLUR MU?

Ihlamur bitkisinin hamilelikte mideyi rahatlattığına dair bilgiler mevcut olsa da soğuk algınlığı, grip ve nezle için de solunum sistemini rahatlattığı bilinmektedir. Fakat ıhlamurun özelliklerine bakıldığında kan inceltici olduğu görülmektedir. Dolayısıyla hamileliğin 3. trimesterında kısaca doğuma yakın dönemlerde risk oluşturabilir.

Direkt olarak anne adayına ya da bebeğe ziyanı dokunmayan ıhlamur erken doğumu tetikleyebilir yada kansızlık görülen hamilelerde sakıncalı olabilir.

HAMİLELİKTE IHLAMUR NASIL İÇİLİR? HAMİLELİKTE IHLAMUR ÇAYI NE KADAR İÇİLİR?

Sinir sistemini rahatlatmaya yarayan ıhlamur bitkisi hamilelik döneminde bal ile ya da limon ile birlikte içilerek hastalıklara karşı bağışıklık sistemi güçlendirilir. Hamilelikte görülen şikayetler içinde olan boğaz ağrısı ve migren şeklinde problemler için de önerilebilen ıhlamur çayını, her besinde ve içecekte olduğu şeklinde uygun oranda tüketmekte yarar var.

Aşırı oranda tüketilen her şeyin zararının dokunduğu şeklinde hamilelikte ıhlamur çayı tüketimi içinde günlük 1-2 fincan önerilmektedir.

HAMİLELİKTE IHLAMURUN FAYDALARI NELER? IHLAMUR NEYE İYİ GELİR?

Kabızlık ve ishal şeklinde sıhhat problemlerinden muzdarip olan hamile hanımlarda kas gevşetici tesiri olan ıhlamurun hamilelikte tüketimi ile ilgili bilinmesi ihtiyaç duyulan en mühim detay; vücut sıcaklığını direkt olarak etkilemesidir. Terleme sağlayarak kaybedilen suyun telafisi için anne adaylarının bol miktarda su içmesi gerekmektedir.

A, B6, C ve P vitaminleri ve kalsiyum, demir, manganez mineralleri bakımından varlıklı olan ıhlamur, rahatlatma hissi ile birlikte anksiyete sıkıntılarını gidermeye yarar. Meydana getirilen emekler; geceleyin daha kolay ve rahat bir uyku imkanı sağlamaktadır.

Kan basıncının inmesini sağlayarak kalp hastalıklarına iyi gelen ıhlamur iltihaplanmanın önüne geçerek kalp krizi riskini düşürür ve hipertansiyona iyi gelir. 

Ihlamur bitkisinin içindeki bileşenlerin bakteri ve mayalara karşı bağışıklık sistemini kuvvetlenmesini sağlayarak hastalıklara karşı koruyucu vazifesi göstermektedir.

IHLAMUR ÇAYI NASIL YAPILIR? IHLAMUR ÇAYINI DEMLEMENİN PÜF NOKTASI

IHLAMUR ÇAYI TARİFİ:

Bir bardaklık ıhlamur çayı için bir yiyecek kaşığı miktarında ıhlamur ve 80 dereceye kadar ılımış suyu koyup 5 dakikalık demlenme süresine ihtiyacınız vardır. Ihlamuru beklettiğinizde içindeki etken maddeler kendiliğinden gideceği için taze iken tüketilmesi önerilir. Uyku getireceği için öğün arası tüketmek daha idealdir. Yaprak ıhlamur kullanılırsa demlemeden sonrasında renk kırmızılaşır ve yarar sağlayıcı tesiri azalacaktır.

IHLAMURUN HAMİLELERE ZARARI! IHLAMUR ERKEN DOĞUMU TETİKLİYOR

Hamilelik sürecinde hamile bayanların sıhhatli ve tertipli beslenmesi düzgüsel zamanlardan daha çok ehemmiyet taşıyor. Bundan dolayı artık yalnız kendisinin değil, karnında taşımış olduğu yavrusunun da sağlığını da etkiliyor. Burada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan hususların başlangıcında hiçbir şeyin gereğinden fazla tüketilmemesi geliyor. Bilhassa kış aylarında hastalıklardan korunmak için anne adayları en oldukca ıhlamur içmeyi tercih ediyor.

Sindirim sisteminde rahatsızlığı olan anne adaylarının ıhlamur içmesi yararlı olabilir. Bu sayede kabızlık, mide ekşimesi şeklinde hamileliğin büyük sıkıntılarını önler. Sadece, hamileliğin sonlarına doğru anne adaylarının ıhlamuru sınırlamaları gerek. Bundan dolayı ıhlamur kasları gevşettiğinden sebebiyle doğum kasılmaları zarar görebilir. Bu yüzden son iki ay süresince ıhlamurdan uzak durmak, bebeğin doğumunda olabilecek sorunların önüne geçecektir.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *