Hamilelik döneminde diş sağlığı için ipuçları

Bir çok rutin tedavi hamilelik esnasında tamamen güvenli olsa da, ilk üç ayda diş tedavilerinden ve ilaçlardan kaçınılmalıdır. Bu yüzden diş hekiminize hamile olduğunuzu kesinlikle bildirmelisiniz.

Dişlerinizi ve diş etlerinizi sıhhatli tutun.

Diş eti hastalığı düşük doğum ağırlığına, erken doğuma niçin olabilir ve bakterilerin evladı etkilemesine sebep olabilir. Bir annenin sıhhatli dişleri ve diş etleri sıhhatli çocuklarla ilişkilidir.

Kusma yada reflünüz var ise tedavisini sağlayın.

Hormonal değişimler sebebiyle, bazı hamile bayanlar, diş erozyonuna niçin olabilecek reflü/ kusma ile sabah bulantısı yaşarlar. Bu durum, ağzınızı suyla çalkalayarak, şekersiz sakız çiğneyerek, dişlerinize bir miktar dişlerinizi fırçalayarak ve kusma durumu olursa fırçalamadan ilkin 30 dakika bekleyerek azaltılabilir.

Hamilelik esnasında meydana gelen hormonal değişimler sebebiyle hamile hanımlarda diş eti hastalığı gelişebilir. Diş eti hastalığı anne ve çocuk açısından tehlikeli olduğundan, etkilene varsan kesinlikle bir diş hekimini görünün. Diş eti hastalığının emareleri içinde ağız kokusu, kırmızı (pembe yerine), kırılgan, şişmiş ve kanayan diş etleri bulunur.

Sigarayı bırakın!

Tütün ürünleri yalnız hamile bayanları değil bununla beraber doğmamış çocuklarını da etkisinde bırakır. Amerikan Akciğer Derneği tarafınca meydana getirilen bir araştırmaya bakılırsa, tütün kullanımı periodontitis olasılığını iki katına çıkararak anneler ve bebekleri için sıhhat problemlerine yol açabilir.

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, anne adaylarına eğer planlı bir hamilelikse öncesinde diş hekimi kontrolüne giderek hamilelik öncesi bütün diş ve dişeti sorunlarının denetim ve tedavisini önerdi. Eğer hamilelik esnasında dişlerle ilgili bir problem yaşanırsa gene kesinlikle bir diş hekimine giderek çözülmesini ve tedavi için en ideal devrin 2.trimestir (3-6 ay arası) bulunduğunu belirtti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *