Hangi üniversite hangi müziği dinliyor

Üniversiteliler, Spotify’ı, talebe e-posta adresleriyle kaydolarak indirimli olarak kullanıyor. Platforma kayıtlı olan talebe e-posta adresinden yola çıkan McDonald, değişik üniversite öğrencilerinin 2021’in başından bu yana en fazlaca dinledikleri şarkıların yer almış olduğu listeleri yayınladı. Türkiye’deki 165 değişik üniversiteye ilişkin verilerin de bulunmuş olduğu sitede, her bir üniversiteye hususi hazırlanmış müzik listeleri yer ediniyor. Sitede yer edinen verilere gore Türkiye’de üniversitelilerin en fazla dinlediği müzik türünün Türkçe pop olduğu görülüyor.

BİRBİRİNE BENZEYENLER

Sitede, üniversitelerin üstüne tıkladığınızda müzik dinleme alışkanlıkları birbirine benzeyenleri de görebiliyorsunuz. Mesela en fazlaca Jazz dinlenen Boğaziçi Üniversitesi’ne en yakın dinleme alışkanlıkları Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde. Türkçe pop sever öğrencilerin ağırlıklı olduğu Koç Üniversitesi ise Özyeğin ve Yeditepe Üniversitesi ile ortak paydada buluşuyor. Hacettepe Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri ise Türkçe rock severler olarak öne çıkıyor.

ÜNİVERSİTELERİN ENLERİ

Türkiye’nin köklü kurumlarından İstanbul Üniversitesi’nde en fazlaca dinlenen ilk 3 tür; Türkçe pop, Türkçe jazz ve Türkçe rock iken, minimum dinlenen 3 tür Anadolu rock, klasik Türkçe pop ve Türkçe enstrümantal. Talebe sayısı bakımından Türkiye’nin en büyük üniversitesi olan Anadolu Üniversitesi’nde ise Türkçe pop, T-rap (Türkçe rap), Türkçe jazz en fazlaca dinlenen ilk 3 müzik türüyken, son 3’te Farsça pop, Bağlama ve Türkçe alternatif pop yer ediniyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *