Hanıma yönelik sertlik cezasız mı kalıyor; RTÜK Başkanı, “Hiçbir dosya başkanın çekmecesinde beklemez” dedi; iddiaları yanıtsız bıraktı

RTÜK’ün hanıma yönelik sertlik mevzusunda hazırlanan raporları dikkate almadığı ve ceza kesmediği mevzusundaki iddialar kritik edilmeye devam ediyor. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, CHP RTÜK Üyesi Faruk Bildirici’nin “bir dizide “şiddeti özendiren veya kanıksatan” içerik bulunmuş olduğu sebebi öne sürülerek hazırlanan raporun, RTÜK’e yönelik eleştirilerin peşinden 5 ay sonrasında gündeme alındığı” iddiası ile ilgili bir paylaşımda bulunmuş oldu. 

Faruk Bildirici’nin “Şiddet içeren program ve dizilere aylardır sessiz kalmakla suçlanan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “kadına yönelik şiddet” mevzusunda “suçlu”yu çekmecesinde (!) buldu” sözlerine tepki gösteren Şahin, “RTÜK’te hiçbir dosya RTÜK Başkanı’nın çekmecesinde beklemez” dedi sadece gene Bildirici tarafınca gündeme getirilen iddialara net bir cevap vermedi. 

TIKLAYIN – Faruk Bildirici: RTÜK Başkanı’nın 8 aylık görevi süresince hanıma yönelik sertlik sebebiyle tek bir yaptırım uygulanmadı

Şahin paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Biz, RTÜK olarak bu yeni seçilen üyemize artık serbest meslek mensubu değil Kamu Kurumu üyesi olduğunu anlatamadık. Kendisini ciddiyete ve asıl işi olan kurum üyeliği yapmaya ve varsa insafa davet ediyorum. RTÜK’ te hiç bir dosya RTÜK Başkanı’nın çekmecesinde beklemez.”

Bildirici: RTÜK Başkanı’nın 8 aylık görevi süresince hanıma yönelik sertlik sebebiyle tek bir yaptırım uygulanmadı

CHP RTÜK üyesi Faruk Bildirici, “Şahin’in başkanlığındaki 2019 yılının sekiz aylık döneminde ise kadına yönelik şiddet nedeniyle verilmiş bir tek yaptırım kararı bulunmuyor” sözlerini kaydetti. 

“Başkan Şahin, izleme raporlarını gündeme getirmeyerek bazı kanalları korumakla kalmıyor, RTÜK’te keyfi bir yönetim sergiliyor” ifadesini kullanan Bildirici “Sen Anlat Karadeniz” (ATV), “Aşk Ağlatır” (Show TV), “Hercai” (ATV) dizileri aleyhinde 15 binin üstünde şikâyet gelmesine karşın hiçbir işlem yapılmadığını bildirdi. Bildirici hanıma yönelik sertlik mevzusunda “Üç dizi hakkında 15 binin üzerinde şikâyet geldi, işlem yapılmadı” ifadesini kullanmıştı. 

Bildirici Twitter’da paylaşmış olduğu yazısında şu iddiaları gündeme getirmişti:

Sertlik içeren program ve dizilere aylardır sessiz kalmakla suçlanan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, “kadına yönelik şiddet” mevzusunda “suçlu”yu çekmecesinde (!) buldu.

Şahin, uzmanların hazırladığı ve aylardır bekletilen ihlal raporları içinden Fox Tv’de gösterilen Yasak Elma” dizisiyle ilgili bir raporu seçerek Üst Kurul’un dün meydana gelen toplantısına getirdi. Acayip olan bu yayının 1 Nisan’da yapılmış, raporun da 19 Nisan’da hazırlanmış olmasıydı. Görüntüyü kurtarmak için seçilip getirilen bu rapor, tam beş aydır bekletilmişti!

Oysa Şahin, yılbaşından beri cinsiyet eşitsizliği ve hanıma karşı sertlik içeren dizi ve programlarla ilgili hiçbir ihlal raporunu gündeme getirmiyordu. Emine Bulut cinayetinin peşinden toplumdaki tepkilerin yükselmesi üstüne siyasal iktidar sözcülerinin suçlamalarına maruz kalan Şahin’in, beş aydır beklettiği bir raporu gündeme alması, aleyhinde raporlar düzenlenen öteki kuruluşları kayırdığının ve tarafsızlığını yitirdiğinin yepyeni bir kanıtıdır.

Normal olarak bu dizide “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen, kadınlara yönelik baskıları teşvik eden ve istismar eden” görüntüler sebebiyle Fox TV’ye yaptırım uygulanması yönünde oy kullandım ve karar oy birliğiyle çıktı.

Öteki raporlar nerede?

Fakat Şahin, öteki tv kanallarıyla ilgili raporları Üst Kurul gündemine getirmemekte ve kurula data vermemekte ısrar ediyor. Oysa RTÜK, geçen yıl toplam 1.183 cezalandırma sonucu almıştı. Bu kararların 19’u “toplumsal cinsiyet eşitliğine ters”, “kadınlara yönelik baskıları teşvik eden” ve “şiddeti özendiren veya kanıksatan” programlarla ilgiliydi. 

 Şahin’in başkanlığındaki 2019 yılının sekiz aylık döneminde ise hanıma yönelik sertlik sebebiyle verilmiş bir tek yaptırım sonucu bulunmuyor. Bundan dolayı bu raporlar, Üst Kurul’dan gizleniyor.

6112 Sayılı Kanunun 36/3 maddesine nazaran, Üst Kurul Başkanı, hizmet birimlerinden gelen önerilere son şeklini vererek Üst Kurula sunmak ve gündeme alınmayan başvurular aleyhinde Üst Kurula data vermek zorundadır. Şahin, çeşitli kanallarda cinsiyet eşitsizliği ve hanıma karşı sertlik içeren dizi ve programlarla ilgili raporları işleme koymayarak yasaya aykırı davranıyor.

Üç diziye binlerce şikâyet geldi

Başkan Şahin, seyretme raporlarını gündeme getirmeyerek bazı kanalları korumakla kalmıyor, RTÜK’te hazzı bir yönetim sergiliyor. Kamuoyu Gösterim Araştırmaları ve Ölçme Dairesi Başkanlığı, yurttaş şikayetlerine ilişkin raporları kurul üyelerine günlük raporlarla iletiyordu.

Fakat bu raporların üyelere gönderilmesi Şahin’in talimatıyla 23 Ağustos’tan itibaren durduruldu. Bundan dolayı “Sen Anlat Karadeniz” (ATV), “Aşk Ağlatır” (Show TV), “Hercai” (ATV) dizilerinin fragmanlarıyla ilgili olarak vatandaşlardan gelen şikayetler çığ benzer biçimde artmıştı. Şahin, bu dizilerle ilgili olarak 15 bini aşan yakınma gelmesine karşın hiçbir işlem yapmadı, kurul gündemine getirmedi.

Medyada şiddetin önlenmesi hedefi kağıt üstünde

2016-2020 ve 2019-2023 Stratejik planlarında “Görsel-İşitsel yayıncılık alanında şiddet içerikli yayınların önlenmesi ve toplumun bu yayınların zararlı içeriğinden korunmasına yönelik çalışmalar yapılması” hedeflenmesine karşın, hanım cinayetlerinin bu kadar yayılmasına, dizilerdeki sertlik ile ilgili tepkilerin bu kadar yükselmesine karşın RTÜK’ün bu mevzularda gözle görünür bir emek harcaması bulunmuyor.

Üç senedir aynı rapor aynı cümleler

Ne acıdır ki, Üst Kurul’un 2016, 2017 ve 2018 yılı etkinlik raporlarının üçünde de şiddetin önlenmesiyle ilgili faaliyetler kısmı birebir aynı, hiçbir değişim yok. RTÜK yönetiminin, şiddete karşı faaliyetlere ne kadar gayri ciddi yaklaştığını üç yıl üst üste hep aynı paragrafın, asla değiştirilmeden tekrarlanmasından daha iyi kanıtı olabilir mi?

Özgecan Aslan sonrasında süregelen proje askıda

2015 senesinde Özgecan Aslan adlı genç kızın vahşice öldürülmesi sonrasında da tıpkı bugün Emine Bulut’un öldürülmesi sonrasında olduğu benzer biçimde toplumsal duyarlılık harekete geçmişti. O dönemde de yayınlardaki şiddetle ilgili eleştiriler gelmesi üstüne RTÜK, “Televizyon Yayınlarında Şiddetin Ölçülmesi ve Önlenmesi Projesi” başlatmıştı. Sadece bu projenin de akıbeti belirsizdir.

Başkan Şahin’e davet

Üst Kurul’un bir an ilkin siyasal propaganda niteliğindeki mecburi yayınlar ve kamu spotları ile cinsel güç artırıcı ürün vb. reklamı meydana getiren uydu yayınlarıyla oyalanmayı bırakıp sertlik içerikli dizi ve programlara yönelmesi gerekir. Tüm bu olumsuzlukları aşabilmek, görsel ve işitsel medyada şiddetin önlenmesi için hep beraber, yapıcı bir tutumla ciddi ve gerçekçi adımlar atabilmek için tüm tv kanallarına karşı yansız ve adil davranılması zorunludur.

RTÜK Başkanı Şahin’i sertlik ve hanım cinayetleri mevzusunda hususi gündemli muhteşem bir toplantı düzenlemeye, 1 Ocak 2019’dan bu yana hazırlanmış olan sertlik, cinsiyet ayrımcılığı ve hanıma yönelik sertlik içeren ihlal raporlarını hangi TV kanalı olduğuna bakmaksızın derhal Üst Kurul gündemine getirmeye çağrı ediyorum.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *