‘Hasan Yarımdünya’ olarak malum meşhur müzisyen Hasan Gırnatacı yaşamını yitirdi

Yarım Dünya Hasan’ olarak malum klarnet ustası Hasan Gırnatacı, yaşamını yitirdi. Müzisyenin vefat haberini Gelibolu Belediye Başkanı Mustafa Özacar duyurdu.

Hasan Yarımdünya’, ‘Yarım Dünya Hasan’ olarak malum Roman müzisyen Hasan Gırnatacı, hayata gözlerini yumdu. Gırnatacı’nın eşinin de 5 gün ilkin vefat etmiş olduğu öğrenildi.

Hasan Yarımdünya kimdir?

1945 senesinde Şarköyde hayata merhaba dedi. 7 yaşlarında Gelibolu’ya geldi ve keman ile müziğe atıldı. 10 yaşlarında düğünlerde çalmaya başladı. 17 yaşına kadar keman çaldıktan sonrasında klarinete geçti. Çalmayı kendi kendisine öğrendi.

Babası da meşhur bir klarinetçi olan Mustafa Gırnatacı‘ydı. Selanik göçmeniydi. Kurduğu toplulukta klarinet, davul ve keman yer aldı.

İlk albümünü Gelibolu‘da minik bir plakçıyla anlaşarak çıkardı. Sulukule 1’i Sulukile 2 takip etti. Sonrasında Şenay Plak ile kaset çıkarmaya başladı. Toplamda 6 uzun çalar ve 8 kaset çıkardı. İsveç’te yaşayan Okay Temiz tarafınca keşfedildikten sonrasında Magnetic Band’a geçti.

Hemen sonra Gelibolu Klarnet Üçlüsü‘nü kurdu. Paris ve Amiens benzer biçimde şehirlerde konserler verdi. Grupta oğlu ve torunuyla birlikte üç dönem bir arada yer aldı. Fransızların Çingenelerin yaşamını anlattığı bir filmimizde rol aldı. Ey Zakos Alı, Boyacı benzer biçimde ses getiren bestelere imza attı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *