Hasret Türeci deklare etti! Aşı hangi aralıklarda olunacak?

BioNTech’in kurucu ortaklarından ve firmanın Tıptan Görevli Genel Müdür Yardımcısı olarak vazife meydana getiren Hasret Türeci, ABD televizyonu CNBC’ye çıktı. CNBC Conversation programına videolu görüşme vasıtasıyla katılan Türeci, corona virüsü salgınının seyri ile ilgili konuştu.

Türeci, “Dünya corona virüsü korkusuyla yaşamamalı. Covid-19, yönetilebilir hale gelecek. Şu an halihazırda corona virüsü daha yönetilebilir hale geldi” dedi. Fakat Türeci sözlerine, “Buna rağmen yeni normale dönmemiz gerekecek. Çünkü bu virüs yıllarca bizimle birlikte olacak” ifadesini kullandı.

Yepyeni oluşan varyantlarla ilgili de konuşan Türeci, “BioNTech olarak sürekli bu yeni oluşan varyantları değerlendiriyoruz ve daha fazlası da gelecek. Şu an aktif olan varyantlar için üçüncü doz corona virüsü aşısı bağışıklık tepkisini tekrar yükseltiyor ve koruma sağlıyor” diyerek üçüncü doz aşının tesirini tekrarladı.

“Her 12 ayda aşı olunabilir”

Devamlı denetleyici kurum ve kuruluşlarla çalıştıklarını ve yepyeni varyantlara bakılırsa hazırlıklı ve süratli olmak benzer biçimde öncelikleri bulunduğunu dile getiren Türeci, “Salgının gidişatı için daha fazla veriye ihtiyaç var fakat gelecek her 12 ayda ya da her 18 ayda bir corona virüsü aşısı yapılabileceğini öngörüyorum” ifadesini kullandı.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın corona virüsü aşısını geliştiren ekipte de oldukca sayıda hanım bilim insanı bulunduğunu hatırlatan Türeci, “Cinsiyet dengesi bilimde çok önemli. BioNTech’in başarısındaki etmenlerden biri de bu. Çalışanlarımızın neredeyse yarısı kadın ve ayrıca üst yönetim seviyesinde de ekiplerimizin yarısı kadın. Fakat takımlarımızda şunu da fark ettim, biz sadece cinsiyet kotasını doldurmak için kadın almıyoruz. Tamamen doğal olarak seçim yapıyoruz ve basitçe çalışanlarımızın yarısı kadın oldu” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *