HDP kayyımlara karşı imza kampanyası başlatıyor: “İrademe dokunma”

MYK’nin temel gündemini Federe Kürdistan Bölgesi’ne meydana getirilen ziyaret, HDP’li 3 büyükşehir belediyesine atanan kayyımlar, Abdullah Öcalan’ın avukatlarıyla görüşmelerinin tekrardan sekteye uğraması oluşturdu. Görüşmede Kürt sorununu çözümüne dair mühim temas ve görüşmelerin sağlandığı ifade edildi. Kürt kazanımlarına yönelik gelişen saldırılarda ortak tutum almanın da konuşulduğu ve orada bulunan siyasal oluşumların bu aşamada daha duyarlı davranma mevzusunda düşünce birliği içinde oldukları ifade edildi.

“İrademe dokunma”

MYK’de, kayyım atamalarına karşı eylemlerin devam etmesi, savaşım hattının yükseltilmesi ve fiil çeşitliğinin artması mevzusunda ortak bir noktaya varıldı. Diyarbakır, Van ve Mardin’de devam eden eylemlerin Türkiye metropollerine yayılması icap ettiğini dile getirildi.

 

MYK’de, kayyımlara karşı “İrademe Dokunma” şiarıyla imza kampanyası başlatılacağı ve arkasından kabahat duyurusunda bulunulması kararlaştırıldı.

“AKP-MHP diyalog zeminini terk etti”

MYK’de, PKK Lideri Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüştürülmesinin sekteye uğramış olduğu ve kayyım atamalarının birbirinden bağımsız olmadığı vurgulandı. 

 

Öcalan’ın 8 Ağustos’ta yapmış olduğu “Bir haftada çatışma durumunu, ihtimalini ortadan kaldırırım diyorum. Ben çözerim, kendime güveniyorum, çözüm için hazırım. Ancak devlet de, devlet aklı da gereğini yapmalıdır” izahı MYK gündemine gelirken, bu açıklamaya karşı AKP-MHP iktidarının çözümsüzlüğü ve sertlik politikalarını esas almış olduğu dile getirildi.

 

MYK’de, Kürt problemi çözümünde muhatabın Öcalan bulunduğunun altı çizilirken, soyutlama politikasının sonlanması ve tekrardan barışın konuşulması için savaşım gerekliliği vurgulandı.

 

 

Gün boyu devam eden MYK’nin gündeminde HDP Diyarbakır İl Örgütü önünde oturma eylemi icra eden aileler de vardı. 

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve bakanların, STK’ların Diyarbakır’a gitmesi yönünde davet yapması MYK’de “İktidarın çaresizliği ve çözüm adresinde çıkması” olarak değerlendirildi.

 

Bu nokta da bir kez daha Öcalan’ın pozisyonuna dikkat çekilen MYK’de, temel çözümsüzlüğün görüşmelerin sekteye uğratılması ve sulh noktasında gösterilmeyen irade olarak değerlendirildi.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *