HDP’nin kayyımlara karşı kesintisiz eylemleri devam ediyor; Diyarbakır’da basın açıklamasının yapılacağı alana girişte denetim yapılıyor

HDP, İçişleri Bakanlığı’nın Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri kayyım atama sonucuna karşı ‘kesintisiz eylemlerine’ devam ediyor. Diyarbakır’da basın açıklamasının yapılacağı AZC Plaza ve Sanat Sokağı girişinde polis denetim yapıyor. Gazete Fersude’nin aktardığına nazaran, alana 15 gözaltı ve 7 zırhlı vasıta getirildi.

  HDP’li belediyelere gene kayyım!

Kocaeli’de eylemlere yasak

Kocaeli Valiliği, kayyım atamalarıyla ilgili protesto eylemlerine yasak getirdi.
Valilikten mevzuyla ilgili meydana getirilen açıklamada şunlar kaydedildi:

“Mardin, Diyarbakır ve Van illerine Belediye Başkan Vekili atanmasına tepki göstermek, sözde demokratik hakları korumak için çaba sarfetmek amacıyla, ilimizde yapılacak fiil/etkinlikler ile ilgili olarak kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanması, kabahat işlenmesinin önlenmesi, temel hak ve özgürlükler ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin ve genel asayişin korunması ile sertlik olaylarının önlenmesi amacıyla, sivil cemiyet kurumlarının kendi binalarında, kendi personel ve üyelerine yönelik yapacağı toplantılar ile devlet kurum ve kurumlarının program ve etkinlikleri, resmi bayram, resmi anma günleri, resmi merasim ve kutlamalar ile bu kurumların düzenleyeceği anane ve göreneklere nazaran yapacakları programlar, spor faaliyetleri ile bilimsel, ticari ve ekonomik amaçlarla meydana getirilen toplantılar hariç olmak suretiyle ilimiz genelinde bu amaca yönelik gerçekleştirilebilecek, açık ve kapalı yer toplantıları, yürüyüş, basın izahı, açlık grevi, oturma eylemi, stant, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. fiil/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla fiil ve etkinlik düzenlemek için gelen araçların ve şahısların ilimiz sınırlarına girişlerinin, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesi gereğince engellenmesi, ek olarak 2911 sayılı Toplantı ve Şov Yürüyüşleri Kanununun 7. ve 17. Maddeleri hükmü gereğince belirtilen konuların devam niteliğindeki her türlü fiil/etkinliklerin Kocaeli il sınırlan içinde 20/08/2019 günü saat:00.01’den 03/09/2019 günü saat:00.00’a kadar (15) gün süre ile yasaklanmıştır.

Mevzu ile ilgili olarak söz mevzusu belediye başkanlıklarına vekil görevlendirilmesini protesto etmek amacıyla gerçekleştirilecek fiil etkinliklere Kocaeli Valiliği’nin yasaklama sonucuna istinaden izin verilmeyeceği, yapılması halinde müsaade edilmeyeceği ve eyleme katılanlar aleyhinde lüzumlu adli işlemlerin yapılacağı hususunda bu bildiri tebellüğ raporu tanzim edilerek imza altına alınmıştır.”

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *