Hesaplar silinecek mi? WhatsApp’tan flaş gizlilik sözleşmesi sonucu!

WhatsApp‘ın tartışılan gizlilik sözleşmesi sonucu gündemdeki sıcaklığını koruyor. Gizlilik sözleşmesinin kabul edileceği son tarih 15 Mayıs olarak açıklanmış ve kabul etmeyenlerin ağustos ayı itibarıyla hesaplarının silineceği belirtilmişti. Tepki çeken karar sonrası WhatsApp‘tan yepyeni bir geri adım daha geldi ve hesapların silinmeyeceği ifade edildi.

Bilinmiş olduğu suretiyle WhatsApp kullananların verilerini Feysbuk ile paylaşacağı bir gizlilik sözleşmesi yayınlamış ve gelen tepkiler üstüne bu sözleşmeyi 15 Mayıs geçmişine ertelemişti. 15 Mayıs tarihinden itibaren gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlerin hesaplarını sileceğini duyuran WhatsApp geri adım attı.

Hesaplar silinmeyecek

Webtekno’nun Press Trust of India’dan aktardığı habere nazaran; WhatsApp‘ın 15 Mayıs’ta hiçbir hesabın silinmeyeceği ve firmanın bundan vazgeçtiğini belirtti.

Whatsapp yetkilisi doğruladı

Kullanıcıları zor durumda bırakmak istemediklerini söyleyen bir WhatsApp yetkilisi de söz mevzusu iddiayı doğrulayarak, 15 Mayıs’ta hiçbir hiçbir hesabın silinmeyeceğini ve bütün kullananların 14 Mayıs’ta olduğu benzer biçimde uygulamayı kullanmaya devam edebileceklerini duyurdu. Önümüzdeki süreçle ilgili de konuşan yetkili, kullanıcılara bildirim göndermeye devam edeceklerini söylemiş oldu.

Whatsapp bu karardan tamamen vazgeçebilir

WhatsApp tarafınca meydana getirilen açıklamalarda kullananların birçoğunun yepyeni koşulları kabul etmiş olduğu söyleniyor olsa da, kullanıcılar, WhatsApp’a olan tepkilerini göstermek için Telegram ve Signal benzer biçimde alternatif uygulamalara adeta akın ettiler. Geri adım sonrası WhatsApp’ın bu adımdan tümüyle vazgeçebileceği açıklandı.

Gizlilik sözleşmesinin muhteviyatında ne var?

WhatApp’ın güncellenen gizlilik ilkesine nazaran, uygulama öteki Feysbuk şirketlerinden informasyon alacak ve bu şirketlerle informasyon paylaşımında bulunacak. Öteki Feysbuk şirketleri ile paylaşılan bilgiler içinde; hesap kayıt detayları (telefon numaranız), işlem verileri, hizmetle ilgili bilgiler, hizmetleri kullanırken öteki kişilerle etkileşim kurma şekliyle ilgili bilgiler, mobil aygıt detayları, çerezler, konum detayları ve IP adresi içeriyor.

Avrupa Birliği ülkelerindeki kullanıcılar, WhatsApp’in yepyeni gizlilik koşullarını kabul etmeseler dahi uygulamayı kullanabilecek. Yepyeni düzenlemeyi Türkiye’deki kullanıcılar ise kabul etmek zorunda.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *