Hollywood’un meşhur yönetmeni Richard Donner yaşamını yitirdi

Richard Donner’ın ölüm haberini eşi ve bununla beraber yapımcı olan Lauren Schuler Donner duyurdu, sadece yönetmenin ölüm sebebi aleyhinde herhangi bir izahat yapılmadı.

New York, Bronx’ta doğan Donner, 1960’ların başlangıcında The Twilight Zone ve casus gerilim filmi The Man From Uncle ile tv hayatına başladı.

1970’lerin ortalarına kadar Hollywood’da pek yer alamayan Donner, 1978’de Christopher Reeve’in başrolünü üstlendiği Süpermen ile beyaz perde evveliyatına adını yazmayı başardı. Donner, bu filmiyle ilk çağıl süper kahraman filmine imza atmış oldu.

İlk büyük çıkışını 1976’da The Omen ile meydana getiren Richard Donner, peşinden Özgür Willy ve The Lost Boys’un yönetmenliğini yapmış oldu. Peşinden da 1985’te The Goonies’in hem yönetmenliğini hem de yapımcılığını üstlendi.

The Goonies’in yönetmenliğini yaparak başarısını pekiştiren Donner, bu seride filmin öyküsünü kaleme alan Steven Spielberg ile çalıştı. Donner’ın ölüm haberi üstüne Spielberg şu açıklamaları yapmış oldu: “Birçok değişik alanda yetenekli biriydi.

Onun çemberinde olmak, en sevdiğiniz koçla, en parlak zeka profesörle, en yakıcı motive ediciyle, en sevecen arkadaşla ve doğal ki en büyük Goonie’yle takılmaya benziyordu. O tam bir çocuktu. Bütün kalbi. Devamlı. Gittiğine inanamıyorum, içten gülüşü devamlı benimle duracak.”

Donner’ın Cehennem Silahı filmlerinde ve Komplo Teorisi’nde rol alan erkek oyuncu Mel Gibson ise yönetmenin vefat etmesiyle ilgili şunları söylemiş oldu:

“Yaptığı tüm iyilikleri toplamaya kalkışsak, gök kubbede bilinmeyen bir yere kadar uzanırdı. Tüm yaramaz zekası ve bilgeliği ile onu çok özleyeceğim.”

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *