Hukukçular THODEX’i değerlendirdi: Araştırılması Çiftlik Bank’tan daha zor

Yerli kripto para borsası THODEX’in kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, minimum 2 milyar dolarlık (16.4 milyar TL) kripto parayla İstanbul Havalimanı’ndan yurt dışına firar etti.

Meydana getirilen incelemeler sonucunda Faruk Fatih Özer’in, 20 Nisan Salı günü saat 19.50’de Arnavutluk’un başkenti Tiran’a gittiği belirlendi.

Kripto para borsası THODEX’in işleme kapanmasının arkasından avukat Üsame Ceran ve Kerem Bilen, bundan sonraki süreçte yaşanılacakları değerlendirdi.

Avukatlar, yatırımcıların yaşanmış olan gelişme sebebiyle tedirginlik duyacağını ifade ederek, kripto para borsasında yasal düzenleme yapılmasının önemine dikkat çekti.

Avukat Kerem Bilen yaşanmış olan gelişmenin borsada yatırım yapanları endişelendirdiğini söyleyerek, “Thodex’in sahibinin yurt dışına çıktığıyla ilgili haberler devletin bu mevzuyla ilgili tedbir alması icap ettiğini gösteriyor. Thodex’e yatırım icra eden 400 bin kişiden söz ediliyor. Fazlaca fazla insan var.

“YASAL DÜZENLEME GEREKİYOR”

Bundan sonraki süreçte devletin bu biçim firmalara lisanslama yapması ve firmalar aleyhinde yasal düzenlemeler yapılması gerekiyor. Ana para bu yüzden yurt dışına kaçarsa ülke olarak zarar görürüz.”

“DİĞER BORSALAR DA ZARAR GÖRECEK”

Yabancı ve yerli yatırımcıların Türk borsalarından kaçışına niçin olur bu durum. Bu borsaların sağlam temellere oturtulması gerekiyor. Şu anda faaliyette olan iyi kripto para borsalarının da bu durumdan zarar göreceğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

ARAŞTIRILMASI ÇİFTLİK BANK’TAN DAHA ZOR

ÇiftlikBank vurgununu hatırlatan avukat Bilen, “Çiftlik Bank’ta da fazla mağdur vardı. Ama en azından orada bir şirket vardı. Burada yasal düzenlemesi olmayan bir kurumdan bahsediyoruz. Daha sıkıntılı bir durum olduğunu düşünüyorum. Araştırılması daha zor olacaktır. Bu tarz borsalarda denetimlerin daha sıkı olması lazım. Yatırımcıyı koruyucu düzenleme yapılması lazım.” dedi.

“BORSALARA GÜVEN AZALACAK”

Avukat Üsame Ceran ise olayın mağduru fazlaca fazla insan bulunduğunu söyleyerek “Sancılı bir süreç olacak. Yatırımcı açısından fena bir durum. Bundan sonrasında borsalara itimat azalacak. Türkiye tarihinin en büyük vurgunu şeklinde görünüyor. Bizim tespitlerimize nazaran 1 milyar doların üstünde bir kripto varlık söz mevzusu.

Yatırımcılar açısından son aşama üzücü ve talihsiz bir haber. Türkiye’de kripto para alım-satımı icra eden kişilerin bundan sonraki süreçte fazlaca daha dikkatli olacağını düşünüyordum.

Halihazırda Türkiye’de etkin öteki borsaların da bu gelişmeden negatif etkileneceği kanaatindeyim. Son olarak Türkiye’de bu gelişmeyle beraber kripto borsacılığına yönelik bir regülasyon temenni ediyorum.

Kripto borsalardan güvence istenebilir. Fakat netice itibariyle kripto varlıklarımızı soğuk cüzdanda tutmuyorsanız day-trading yapıyorsanız bu borsalardan birine güvenmek durumunda kalıyorsunuz.

“GÜVENİLİR  BORSALAR TERCİH EDİLMELİ”

Kripto para piyasasındaki en büyük handikap da budur. Yatırımcılara dünya genelinde güvenilirliği olan, büyük ülkelerde hisseleri halka arz edilen borsaları tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.” şeklinde konuştu.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *