Hz. Muhammed’in karikatürünü çizmişti! İsveçli karikatürist Lars Vilks, trafik kazasında yaşamını yitirdi!

İsveç’in Dagens Nyheter gazetesinin haberine nazaran, Lars Vilks ve iki koruma polisi trafik kazasında yaşamını yitirdi.

İsveç Güvenlik Genel Müdürü Anders Thornber, yapmış olduğu açıklamada vakası doğrulayarak iki polis memurunun ailelerine başsağlığı diledi.

İsveç devlet televizyonu SVT’nin haberine nazaran, Smaland bölgesinde bulunan Markaryd yerleşim birimine yakın otoyolda bir kamyon ile otomobilin çarpışması sonucu patlayan ve alev alan araçlarda 3 şahıs yanarak öldü, bir şahıs ağır yaralandı.

Yaralanan kişinin kamyon şoförü olduğu, otomobilde ölen kişilerin Lars Vilks ve iki polis koruması olduğu kaydedildi. Smaland polisi, vakayla ilgili soruşturma başlattıklarını duyurdu.

Karikatürleri büyük tepki çekmişti

2007 senesinde İsveç’in mahalli gazetesi Nerikes Allehanda, Lars Vilks’in Hz. Muhammed’e hakaret içeren karikatürlerini yayımlamış, karikatürler İslam dünyasında büyük tepkiye niçin olmuştu.

2007 yılından bu yana gizli saklı bir adreste yaşayan ve polis korumalarıyla gezen Vilks, birçok programda protesto edilmiş ve yumurtalı saldırıya uğramıştı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *