İBB’nin sanat yaşamına desteği 12 milyonu aştı – Magazin Mahallesi Kültür

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Covid-19 sebebiyle bir yılı aşkın bir süredir zor bir dönemden geçen kültür sanat sektörü için projeler geliştirdi.

İBB’den meydana getirilen açıklamada, pandeminin başladığı Mart 2020’den itibaren kültür-sanat sektörüne 12 milyon TL tutarında destek sunulmuş olduğu açıklandı.

İBB Kültür Daire Başkanlığı ve KÜLTÜR AŞ eliyle gerçekleştiren destek sunar,  binlerce sanatçıya ulaştı. Bu zamanda; ‘Sokakta Sanat Var’, ‘Sahnebüs’, ‘Sokak Sokak Masal’ ve ‘İstanbul’da Bir Güz Kabaresi’ ,’Seyahat Arası Bi Caz Molası’, ‘Sokak Müzisyenleri Kafede’, ‘Akademiden Sahneye’, ‘Klasik Sabahlar Kahve Konserleri’, ‘Roman Havası’, ‘İstanbul Sokak Festivali’, ‘Sound Check Harbiye’ ve ‘Sahnede Bir Hayat’ benzer biçimde pek oldukca etkinlik gerçekleştirildi.

Müzisyenler ‘İstanbul Bir Sahne’de seyircisiyle buluşuyor

İBB‘nin müzisyenlerin yanında olmak için hayata geçirdiği projelerden ‘İstanbul Bir Sahne’, pandemiden etkilenen binlerce müzisyenin performanslarına ev sahipliği yapıyor.

İBB iştiraki KÜLTÜR AŞ’nin gerçekleştirdiği projeyle İstanbul’un parkları, durakları, sokakları, otoparkları, günlük işe gidiş geliş noktaları ve ikonik mekanları devasa bir açık hava sahnesine dönüştü.

Kentin 39 ilçesini müzikle buluşturacak şekilde planlanan etkinliklerde Adalar’dan Bağcılar’a, Çatalca’dan Sultanbeyli’ye kadar 100 nokta belirlendi.

Dijital sahne konserleri

İBB, nisan ayının pandemi koşulları sebebiyle müzisyenleri bekletmemek için, Enver Ören Kültür Merkezi’nde hususi bir sahne oluşturarak konser kayıtlarını almaya başladı.

‘Dijital Sahne’ olarak devam eden projenin ikinci kısmı ise bugünlerde İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda devam ediyor. Kurulan hususi sahnelerde gösterilen performanslar, Kültür.İstanbul YouTube hesabından ‘Dijital Sahne Konserleri’ adıyla paylaşılıyor.

Açık hava konserleri

İBB, Covid-19 vakalarının düşmesi ve mesafeli bir halde açık havada etkinlik hayata geçirmeye elverişli koşulların oluşması sebebiyle etkinliklerini şehir genelinde yaydı. İlk etkinliklerini 5 Haziran’da  5 değişik noktada 21 konser ile gerçekleştirmiş oldu. Kısıtlamanın olduğu pazar günleri haricinde kalan zamanlara konserler planladı.

Binlerce müzisyen sahneye döndü

İBB, her bir müzisyene 2 bin TL destek sağlamış olduğu ‘İstanbul Bir Sahne’ projesini Mart 2021’de gerçekleştirdiği bir açık davet ile başlattı. Projeye 2 bin 289 müracaat yapılırken, müzik topluluklarıyla beraber toplam sayı 6 bin 841 olarak gerçekleşti. Müracaat şartlarını elde eden müzisyen sayısı ise 5 bin 10 şahıs oldu.

‘İstanbul Bir Sahne’nin ‘Dijital Sahne’ çekimlerinde bin 60 müzisyen performans sergiledi. 5 Haziran’dan itibaren açık havada gerçekleştirilmeye başlanan etkinliklerde ise bugüne dek 200’ün üstünde sanatçı ağırlandı.

“İstanbul’da perdeler kapanmasın”

İBB, müzisyenler için başlatmış olduğu dayanışmanın peşinden bir destek de tiyatro emekçileri için uygulamaya koydu. ‘İstanbul’da Perdeler Kapanmasın’ sloganıyla başlatılan projede İstanbul’da çalışmalarını sürdüren tiyatrolara güç vermesi amaçlandı. Mayıs 2021’de başvuruların alındığı proje ile 400 hususi tiyatroya 2 milyon TL tutarında bir desteğin destek sunulması planlanıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *