İbrahim Tatlıses’in asistanı ve şoförüne hücum davasında karar! Abdullah Uçmak’a 30 yıl hapis!

İstanbul Maslak‘ta 14 Mart 2011 tarihinde türkücü İbrahim Tatlıses, ‘İbo Show‘ programının çekimlerinden sonrasında asistanı Buket Çakıcı ile program çekiminden çıkmış olduğu sırada uzun namlulu silahlarla 5 kişinin saldırısına uğramış ve başından vurularak ağır yaralanmıştı. Saldırıya uğradıkları sırada Tatlıses’in yanında olan asistanı Buket Çakıcı da yaralanmış, şoförü Hakan Çalışkan ise yara almadan kurtulmuştu.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde oluşturulan davada yargılanan, aralarında İbrahim Uçmak’ın da bulunmuş olduğu 12 sanığa mahkeme, 3 yıl ile 36 yıl içinde değişen hapis cezaları vermişti.

Cezaların bir kısmı onanmış bir kısmı bozulmuştu

Yargıtay, Abdullah Uçmak’a, “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek”, Tatlıses’e yönelik “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs”, Ahmet Taşçı’ya yönelik “nitelikli tehdit” ve ” Yakıcı Silahlar Kanunu’na karşıcılık” suçlarından verilen cezalarını onamıştı.

Yargıtay, Abdullah Uçmak, Ersin Altun, Yunus Ayık ile Güvenli Birdal’a, Tatlıses’in asistanı Buket Çakıcı ve şoförü Hakan Çalışkan’a yönelik eylemleri sebebiyle verilen hapis cezalarını azca bularak 4 sanık aleyhinde mahkemenin verdiği sonucu bozmuştu.

İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde meydana getirilen yargılamada tutuklu sanık Abdullah Uçmak, “suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak ve yönetmek” ve “nitelikli kasten öldürmeye teşebbüs etmek” suçlarından 36 yıl 6 ay, tetikçi Ersin Altun ise 30 yıl 1 ay hapis cezası almıştı. Yargıtay, verilen hapis cezasını onamıştı.

İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanık Abdullah Uçmak cezaevinden getirilirken tutuklu sanık Ersin Altun Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. Müştekilerin katılmadığı duruşmada taraf avukatları hazır bulunmuş oldu.

Duruşma savcısının, 15 aralıkta sunmuş olduğu mütalaasını yine ettiğini ve sanıkların cezalandırılmalarını talep ettiğini söylemesiyle başlamış olan duruşmada, müşteki avukatları şikayetlerinin devam ettiğini ve sanıkların cezalandırılmalarını istedi.

Yargıtay’ın bozma ilamından sonrasında İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrardan görülen davada mahkeme kararını deklare etti. Duruşmaya tutuklu sanık Abdullah Uçmak ve taraf avukatları katıldı. Kararını açıklayan mahkeme, sanıklar Abdullah Uçmak, Ersin Altun ve Yunus Ayık’ı müştekiler Buket Çakıcı ve Hakan Çalışkan’ı “kasten tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan iyi hal indirimi de uygulayarak 30’ar yıl yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık Güvenli Birdal ise “silah temin etmek” suçundan 7 yıl 3 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Salondan atıldı

Mahkemede kendisine söz verilen tutuklu sanık Abdullah Uçmak, müşteki avukatı Ahmet Ufak’ün savunmasına karşı, “Avukat haddini aşarak terbiyesizce konuştu” dedi. Avukat Ufak ise sert tepki gösterdi. Sanığın avukata el işaretiyle “Otur yerine. Terbiyesiz” demesi üstüne mahkeme başkanı, tutuklu sanık Abdullah Uçmak’ı duruşma salonundan çıkardı.

Yaşanmış olan vakası zapta geçiren mahkeme başkanı, sanığın savunmasını emsalsiz almak için müşteki avukatlarından dışarda beklemelerini istedi.

“Savcı zahmet edip biraz araştırma yapsaydı”

Yine salona alınarak savunması istenen sanık, “Arabaya bakın, ateş edilmelerine bakın. Hanımefendiyle şoföre kimse ateş etmiyor. İddianamede savcı zahmet edip biraz araştırma yapsaydı. Asistana isabet eden kurşunun, asıl hedefin (İbrahim Tatlıses) kafasını çevirmesiyle isabet ettiğini görecekti. Savcı bey, öncesi savcının iddianamesini kopyalayıp yapıştırmış. İsteseler doğrudan vurabilirlerdi. Zaten o vurulduğunda mermi, sağ tarafa geliyor. Şoförün vurulduğu yere ya da başka bir yere de gelmiyor” dedi.

“Öldürme kastları olsaydı ilk önce şoförü öldürürlerdi”

Sanık Abdullah Uçmak’ın avukatı, mütalaaya katılmadıklarını söyleyerek, “Müvekkilim, Yunus Ayık’ı şoförlük yapması konusunda ikna ettiği söyleniyor ancak en başından beri böyle bir şey olmadığı biliniyor. Sanıkların öldürme kastları olsaydı ilk önce şoförü öldürürlerdi. Müvekkiller hakkında lehe olan hususların uygulanmasını talep ediyorum” şeklinde konuştu.

3 sanığa ayrı ayrı 30 yıl hapis

Mahkeme heyeti, sanıklardan Abdullah Uçmak, Ersin Altun ve Yunus Ayık’a, Tatlıses’in asistanı Buket Çakıcı ve şoförü Hakan Çalışır’a yönelik “kasten tasarlayarak öldürmeye teşebbüs” suçundan ayrı ayrı toplam 30’ar yıl hapis cezası verirken, sanık Güvenli Birdal’a ise “Terör örgütüne silah sağlama” suçundan 7 yıl 3 ay 15 gün hapis ve 2 bin 500 lira adli para cezasına hükmetti. (Sözcü)Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *