İçişleri Bakanlığı’ndan 1 Haziran’a kadar uygulanacak kademeli normalleşme genelgesi

İçişleri Bakanlığı, yarın sabah 05.00’te sona erecek tam kapanma periyodu sonrası başlamış olacak ve 1 Haziran’a kadar sürecek kademeli normalleşme planını deklare etti.

Sokağa çıkma kısıtlaması hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri içinde, hafta sonları ise cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günleri saat 05.00’te sona erecek.

– Yeme içme bölgeleri hafta içi 07.00-20.00 içinde gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 içinde ise yalnız paket servis olarak hizmet verecek.

Pazar bölgeleri hafta içi 07.00-19.00 içinde açık olacak, hafta sonları ise pazar yeri kurulmayacak.

– Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, zücaciye ve hırdavat dükkanları hafta içi 07.00-20.00 saatleri içinde etkinlik gösterebilecek.

18 yaş altına sokak kısıtlaması yok

18 yaş altı gençler ve çocuklar ile iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üstü vatandaşlar için hepimiz için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının haricinde ek olarak bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

– Aşı hakkı olmasına karşın aşı olmayan 65 yaş ve üstü kişiler hafta içi günlerde yalnız 10.00-14.00 saatleri içinde sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olacaklar.

– Kreşler ve anaokulları faaliyetlerine devam edecek. Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi ve çocukevleri şeklinde yerlerdeki ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran’a kadar sürecek.

– 65 yaş ve üstü vatandaşlar ile 18 yaş altındakilerin kent içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına müsaade edilmeyecek.

Avmleri açılıyor

– Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri, beyazperde salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi şeklinde bölgeler, web kafe/salonu, elektronik oyun bölgeleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, spor salonları, hamam, sauna ve masaj salonları, lunaparklar ve tematik parklar 1 Haziran’a kadar kapalı duracak.

– Çay ocakları masa, iskemle, taburelerini kaldırmak ve yalnız esnafa servis yapmak kaydıyla çalışabilecek.

– Avmleri hafta içi 10.00-20.00 saatleri içinde etkinlik gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

– Kamu kurum ve müesseselerinde esnek emek verme usulleri uygulanmaya devam edilecek, mesai saatleri 10.00-16.00 olarak uygulanacak.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliğine gönderilmiş olduğu genelgenin tam metni şöyleki:

Kademeli normalleşme döneminde; hafta içinde yer edinen günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri içinde, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00’den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00’te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak süre ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sıhhat, ziraat ve orman faaliyetlerinin sürekliliğinin sağlanması amacıyla Ek’te belirtilen bölgeler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği şekilde muafiyet sebebi ve buna bağlı olarak süre ve güzergâh ile sınırı olan olup, aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek yönetimsel/adli yaptırımlara mevzu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/yapınak/yapımevi şeklinde yerlerde çalışan kişiler meydana getirilen denetimlerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-devlet platformunda yer edinen İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üstünden alınan “çalışma izni görev belgesini” ibraz etmek zorundadırlar. Sadece NACE kodu eşleşme hatası, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde vazife yapmasına karşın alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması sebebiyle vazife belgesi alınamaması yada erişim hatası şeklinde durumlarda örneği bahse mevzu Genelge ekinde yer edinen ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza altına alınan “çalışma izni görev belgesi formu” da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri içinde etkinlik gösterebilecek olup, yurttaşlarımız mecburi ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırı olan olmak ve vasıta kullanmamak şartıyla (engelli yurttaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebileceklerdir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/yada unlu mamul ruhsatlı iş bölgeleri ile bu iş yerlerinin yalnız ekmek satan bayileri (yalnız ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır. Yurttaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırı olan olmak ve vasıta kullanmamak şartıyla (engelli yurttaşlarımız hariç) ikametlerine adım atma mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ilişik ekmek dağıtım araçlarıyla yalnız market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek olup, sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Yabancılara yönelik sokağa çıkma kısıtlamasına dair muafiyet yalnız gezinsel faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir süre için devletimizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler yada internasyonal koruma müracaat ve statü sahipleri dahil olmak suretiyle gezinsel faaliyetler kapsamı haricinde devletimizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.

Tam kapanma sürecinde kendi gereksinimlerini karşılayamayacak durumdaki ileri yaş gruplarındaki yada ağır hastalığı olan yurttaşlarımızın 112, 155 ve 156 numaraları üstünden bildirdikleri temel gereksinimleri VEFA Toplumsal Destek Gruplarınca karşılanacak olup, bu mevzuda gerek personel görevlendirilmesi gerekse ihtiyaçların bir an evvel giderilmesi bakımından lüzumlu tedbirler Valiler ve Kaymakamlar tarafınca alınacaktır.

Aşı olan 65 yaş ve üstüne sokağa çıkmak özgür

18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız için hepimiz için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının haricinde ek olarak bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

Aşı hakkı olmasına karşın aşı olmayan 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız ise hafta içi günlerde yalnız 10.00-14.00 saatleri içinde sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olacaklardır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına doğal olarak olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üstü yurttaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde kent içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş vb.) kullanamayacaklardır.

Kademeli normalleşme döneminde; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası gezi kısıtlaması uygulanacaktır. Şehirlerarası gezi kısıtlamasının istisnaları;

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde yurttaşlarımızın tayyare, tren, otobüs şeklinde toplu taşıma vasıtalarıyla yapacakları şehirlerarası seyahatler için ek olarak gezi izni alınması istenmeyecek, şehirlerarası gezi edileceğinin bilet, rezervasyon kodu vb. ile ibraz edilmesi kafi olacaktır. Bu durumdaki kişilerin şehirlerarası toplu taşıma vasıtaları ile ikametleri arasındaki hareketlilikleri, kalkış-varış saatleriyle uyumlu olmak kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Mecburi bir kamusal görevin ifası kapsamında ilgili Bakanlık ya da kamu kurum yada kuruluşu tarafınca göreve getirilmiş kamu görevlilerinin (müfettiş, denetmen vb.) hususi yada resmi araçlarla yapacakları şehirlerarası seyahatlerine, kurum kimlik kartı ve görevlendirme belgesinin ibraz edilmesi kaydıyla izin verilecektir.

Kendisi yada eşinin, vefat eden birinci aşama yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak yada cenaze nakil işlemine refakat etmek amacıyla herhangi bir cenaze yakınının e-devlet kapısındaki İçişleri Bakanlığına ilişik E-BAŞVURU yada ALO 199 sistemleri üstünden yapacağı müracaat (yanında akraba konumundaki 9 kişiye kadar bildirimde bulunabilecektir) sistem tarafınca zaman kaybetmeksizin otomatikman onaylanarak cenaze yakınlarına hususi araçlarıyla gezi edebilmeleri için lüzumlu gezi izin belgesi oluşturulacaktır.

Cenaze nakil ve defin işlemleri kapsamında müracaat meydana getirecek yurttaşlarımızdan herhangi bir belge ibrazı istenilmeyecek olup Sıhhat Bakanlığı ile sağlanan entegrasyon üstünden lüzumlu sorgulama gezi izin belgesi düzenlenmeden ilkin otomatikman yapılacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde yurttaşlarımızın hususi araçlarıyla şehirlerarası seyahate çıkmamaları esastır.

Sadece aşağıda belirtilen mecburi hallerin varlığı durumunda yurttaşlarımız, bu durumu belgelendirmek kaydıyla; e-devlet üstünden İçişleri Bakanlığına ilişik E-BAŞVURU ve ALO 199 sistemleri üstünden Valilik/Kaymakamlık bünyesinde oluşturulan Gezi İzin Kurullarından izin almak kaydıyla hususi araçlarıyla da gezi edebileceklerdir. Gezi İzin Belgesi verilen kişiler, gezi süreleri süresince sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaktır.

Mecburi Hal Sayılacak Durumlar:

Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup aslolan ikametine dönmek isteyen, tabip raporu ile sevk olan ve/yada daha evvelinde alınmış tabip randevusu/kontrolü olan,

Kendisi yada eşinin, hastanede tedavi gören birinci aşama yakınına ya da kardeşine refakat edecek olan (en fazla 2 şahıs),

Bulunmuş olduğu şehre son 5 gün içinde gelmiş olmakla birlikte duracak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyen (5 gün içinde geldiğini seyahat bileti, geldiği vasıta plakası, seyahatini gösteren başkaca belge, data ile ibraz edenler),

ÖSYM tarafınca duyuru edilmiş merkezi sınavlara katılacak olan,

Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyen, hususi yada kamudan günlü sözleşmeye çağrı yazısı olan, ceza infaz kurumlarından salıverilen kişilerin mecburi hali bulunmuş olduğu kabul edilecektir.

Yeme-içme bölgeleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane şeklinde) hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri içinde gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri içinde ise yalnız paket servis; hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri içinde yalnız paket servis, şeklinde etkinlik gösterebileceklerdir.

Kahvehaneler gene kapalı

17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde aşağıda sayılan işyerlerinin faaliyetlerine geçici olarak ara verilmesine devam edilecektir.

– Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,

Beyaz perde salonları,

– Kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi şeklinde bölgeler, – İnternet kafe/salonu, elektronik oyun bölgeleri, bilardo salonları,

– Halı saha, yüzme havuzu, spor salonları,

– Hamam, sauna ve masaj salonları,

– Lunaparklar ve tematik parklar.

Çay ocakları esnafa servis meydana getirecek

Çay ocakları ise masa, iskemle/taburelerini kaldırmak ve yalnız esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebileceklerdir.

Yukarıda sayılan işyerleri haricinde kalan ve tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber şeklinde dükkanlar ile ofis ve ofisler vb. işyerleri;

Sıhhat Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberinde içinde bulunmuş olduğu işkolu için belirlenen bütün salgınla savaşım tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri içinde etkinlik gösterebileceklerdir.

Avmleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri içinde etkinlik gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.

Zincir marketler başta olmak suretiyle çeşitli işyerleri tarafınca açılış yada belirli gün ya da saatlere özgü genel indirim uygulamalarının oluşturduğu yoğunluğun önüne geçilebilmesi için indirim uygulamalarının minimum yedi gün sürecek şekilde uzun periyodlarla yapılması gerekmektedir.

Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) mecburi temel gereksinimler kapsamındaki ürünler haricinde elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecektir.

Sıhhat Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Emek harcama Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri içinde etkinlik gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına izin verilmeyecektir.

Online market ve yiyecek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri içinde evlere/adrese servis şeklinde çalışabileceklerdir.

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle beraber Ulusal Eğitim Bakanlığıyla meydana getirilen değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup öteki bütün okul ve derslik seviyeleri için Ulusal Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecektir.

Cumhurbaşkanlığının 14.04.2021 tarih ve 2021/8 sayılı Genelgesi ile Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığının 27.04.2021 tarih ve 17665 sayılı yazısı doğrultusunda, kamu kurum ve müesseselerinde uygulanmakta olan 10.00-16.00 saatleri arası mesai sistemi ile uzaktan/dönüşümlü emek verme şeklinde esnek emek verme usulünün uygulanmasına kademeli normalleşme döneminde de devam edilecektir.

Sivil cemiyet kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 1 Haziran 2021 geçmişine kadar ertelenecektir.

Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle beraber halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına şeklinde etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 geçmişine kadar devam edecektir.

Huzurevi, yaşlı bakımevi, rehabilitasyon merkezi, çocuk evleri şeklinde toplumsal koruma/bakım merkezlerinde halihazırda uygulanmakta olan ziyaretçi kısıtlaması 1 Haziran 2021 geçmişine kadar uzatılacaktır.

Şehirlerarası etkinlik gösteren toplu taşıma araçları (tayyare hariç); vasıta ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50’si oranında yolcu kabul edebilecek olup, vasıta içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) şekilde olacaktır.

Kent içi toplu taşıma araçları ise 14.04.2021 tarih ve 6638 sayılı Genelgemizle getirilen esaslar çerçevesinde %50 kapasite sınırlaması ile ayakta yolcu kabul edilmemesi kuralına doğal olarak olarak etkinlik sunabileceklerdir.

Şehirlerarası karayolları üstünde bulunan dinlenme tesisleri (yerleşim sahası içinde bulunanlar hariç) ile konaklama tesislerinin (otel, motel, apart otel, barıncak vb.) içinde bulunan yeme-içme bölgeleri (yalnız konaklamalı müşterilerle sınırı olan olacak şekilde) aynı masada aynı anda en fazla 2 kişiye servis açılması kaydıyla hizmet verebileceklerdir.

Konaklama tesislerinin kapalı alanlarında bulunan eğlence merkezleri kapalı tutulacak ve bu alanlarda satın alan kabul edilmeyecektir.

Konaklama tesislerinin açık alanlarında toplu eğlence şeklinde etkinliklere kesinlikle izin verilmeyecek, bu yerlerde yoğunlaşmanın önüne geçilebilmek adına fizyolojik mesafe kurallarına azami itina gösterilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan süre ve günlerde konaklama tesislerinde rezervasyonunun bulunması (bedelinin tamamı ödenmiş olmak kaydıyla) yurttaşlarımız açısından sokağa çıkma ve/yada şehirlerarası gezi kısıtlamasından muafiyet sağlayacak olup bu amaçla gezi edecek yurttaşlarımızın denetimlerde rezervasyon ve ödeme belgelerini ibraz etmeleri kafi olacaktır.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *