İçişleri Bakanlığı’ndan bayram genelgesi! Kimler muaf olacak?

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehit Ailelerinin Kabristan Ziyaretleri” temalı genelge gönderdi.

Genelgede, ülkemizin bütünlüğü ve milletimizin birliği için canlarını feda ederek şehadet şerbetini içen aziz şehitlerin aileleri için dini bayramlar vesilesiyle gerçekleştirdikleri şehitlik ziyaretlerinin hususi zamanlar olduğu açıklandı.

Devlet olmanın temel sorumluluğu şehit ailelerinin bu haklı taleplerine, salgınla savaşım tedbirlerini de göz önünde bulundurarak karşılık vermek ve onların gönül rahatlığıyla şehitleriyle buluşmalarını sağlamak olduğu belirtilen edilen genelgede şu ifadelere yer verildi:

* Şehit aileleri, Arife ile Ramazan Bayramı‘nın birinci gününde şehitlik ziyaretleri açısından sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

* Bayram öncesinde valilik/kaymakamlıklar tarafınca ilgili kurumlarla koordineli şekilde bütün şehit mezarlarının bakım/onarım emek harcamaları ile temizlik işleri tamamlanacak.

* Şehit aileleri kabristan ziyaretlerine kendi talep ve imkanları doğrultusunda belirtilen günlerde diledikleri zamanda gidebilecek.

* Vali ve kaymakamların koordinasyonunda il/ilçe güvenlik müdürlükleri yada jandarma komutanlıkları tarafınca illerinde/ilçelerinde bulunan şehit aileleri ile evvel bağlantı sağlanacak ve lüzumlu durumlarda şehit ailelerinin kabristan ziyaretleri için ulaşım aracı ve refakatçi personel görevlendirmesi yapılacak.

* Din görevlilerince şehitliklerde yakarma okunması için valilik/kaymakamlıklar tarafınca il/ilçe müftülükleri ile lüzumlu koordinasyon sağlanacak.

* Şehit ailelerinin, şehitlik ziyaretlerinin refah içinde gerçekleştirilebilmesi için vali ve kaymakamlar ile kolluk birimlerince lüzumlu duyarlılık gösterilecek.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *