İngiliz basınından bomba sav: Bin Ladin’in öldürülmeden evvel Biden’a dokunulmazlık verdi

ABD’nin ülkeden çekilmesi sonrası 10 günde başşehir Kabil’i ve ülke idaresini ele alan Taliban, binlerce sivilin kentteki havalimanına akın etmesine niçin oldu. Bölgeden her gün yürek burkan imgeler gelirken, 11 Eylül terör saldırısının baş sorumlusu olan Bin Ladin’in 11 yıl evvel El Esas’a verdiği emir gün yüzüne çıktı.

BİN LADİN, BİDEN’A SUİKAST DÜZENLEMESİNİ YASAKLATTI

Özgürlük’in İngiliz Daily Mail gazetesinden aktardığı habere nazaran, Bin Ladin 2010 senesinde Biden başkanlığının muhtemelen ‘ABD’yi bir krize sürükleyeceği’ mevzusunda buyruğundaki teröristleri uyardı. Ladin, önder olacağını umarak El Esas’ın Biden’a suikast düzenlemesini yasakladı.

ÖZEL BELEGEYİ ABD ÖZEL KUVVETLERİ LADİN’İN ÖLDÜLDÜĞÜ MESKENDE BULDU

Gazete bu emre konut sahipliği meydana getiren kelam mevzusu dokümanın terör örgütü başkanının 2011 senesinde ABD hususi kuvvetleri tarafınca öldürülmüş olduğu konutta bulunduğunu yazdı. Dokümanın varlığını birinci kez 2012’de Washington Post’a açıklayan ABD haber alma analistleri, Obama ya da Petraeus’a yönelik planların hiçbirinin gerçekçi olmadığının da altını çizmişti.

BİN LADİN, ABD TARAFINDAN ÖLDÜRÜLMÜŞTÜ

ABD’nin Afganistan‘ı işgal etme sebeplerinin başında gelen Bin Ladin, 10 yıllık bir uğraşın akabinde bulunmuş ve ABD özel kuvvetleri tarafından öldürülmüştü. Bin Ladin ve El Düstur, 1990’larda düzenledikleri ataklarla isimlerini dünyaya duyurmaya başlamış lakin temel bilinirlikleri 3 bin kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu 11 Eylül taarruzlarıyla olmuştu.

ÇOK SAYIDA TERÖR SALDIRISININ FAİLİ

Suudi Arabistan doğumlu olan bin Ladin, dünyanın en oldukça aranan ismiydi. Bin Ladin’in 100 milyonlarca dolarlık kişisel servetinin olduğu ve bunun da El Kural`nin ana gelir deposu olduğu söz ediliyor. Bin Ladin, 11 Eylül’den evvel de FBI’ın en oldukça arananlar sıralamasında yer alıyordu.

Usame bin Ladin’in buyruğuyla gerçekleştirildiği sanılan başka akınlar ortasında Ekim 1993’te Somali`de ABD askerlerine yönelik saldırı, Ağustos 1998’de Doğu Afrika`daki ABD elçiliklerine yönelik 224 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ikiz bombalama ve EKim 2000`de 17 ABD`li denizcinin öldürülmesi bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *