İngiltere’de yepyeni korona virüsü varyantı ortaya çıktı! 16 olay tespit edildi!

İngiltere Halk Sağlığı Kurumu (PHE), COVID-19 virüsüne ilişkin yepyeni bir mutasyonunun saptandığını ve şimdiye kadar 16 kişide tespit edildiğini belirtti.

Sıhhat yetkilileri, B.A.621 olarak malum yepyeni mutasyonun ‘ciddi hastalıklara neden olduğunu gösteren bir kanıt bulunmadığını’ söylerken, mutasyon tespit edilen vakaların çoğunun ‘denizaşırı seyahatlerle bağlantılı’ bulunduğunu deklare etti.

İngiltere Halk Sağlığı, mutasyonun daha iyi anlaşılması için laboratuvar testlerinin uygulandığını ve incelendiğini beyan etti.

10 olay Londra’da

İngiltere’nin 3 değişik bölgesinde tespit edilen yepyeni mutasyona ilişkin 10 vakanın Londra’da olduğu ve çoğunlukla 20 ila 29 yaşlarındaki kişilerde görüldüğü açıklandı.

Vakalardan çoğunun yurt dışı gezi bağlantıları olduğu belirtilirken, mutasyondan meydana gelen ölüm kaydedilmediği aktarıldı.

Ülkede her 75 kişiden birinde corona görüldü

Öte taraftan İngiltere İstatistik Ofisi, geçen hafta İngiltere’de her 75 kişiden 1’inde COVID-19 görüldüğünü deklare etti. Verilere bakılırsa, Ocak ayından bu yana kaydedilen en yüksek enfeksiyon seviyesine ulaşıldığı açıklandı.

Ek olarak Delta varyantının Birleşik Krallık’ta en baskın tür olmaya devam etmiş olduğu ve geçen haftadan bu yana kaydedilen vakaların yüzde 99’unu oluşturduğu açıklandı.

Verilere bakılırsa, 21 Haziran ve 19 Temmuz tarihleri içinde Delta varyantı için pozitif kontrol edenlerden bin 788 kişinin hastaneye kaldırıldığı, bunların yüzde 54.3’ünün aşısız olduğu, yüzde 29.6’sının ise aşının her iki dozunu almış olduğu açıklandı. Toplamda ise Delta varyantı sebebiyle 3 bin 692 kişinin hastaneye kaldırıldığı bildirildi.

Birleşik Krallık Sıhhat Güvenliği Ajansı Müdürü Dr. Jenny Harries ise mevzuya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Bu en son hastaneye yatış verileri, aşılamanın bizi ciddi hastalık ve ölümden korumada ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gösteriyor” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *