Instagram Çocuk projesi rafa kalktı

Feysbuk’un bünyesindeki Instagram, son dönemde gündemden düşmeyen skandalların arkasından dikkat çekici bir karar aldı.

Wall Street Journal’ın geçen haftalarda yayınladığı belge ve iç yazışmalarda Instagram’ın gençler üstünde negatif tesirleri olduğu ortaya çıkmış ve bu durumun başta Feysbuk kurucusu Mark Zuckerberg olmak suretiyle tüm şirket tarafınca bilinmiş olduğu ifşa edilmişti.

Feysbuk ve Instagram’a tepkiler artarken, bugün şirket bir izahat yapmış oldu. Feysbuk bünyesindeki şirket meydana getirilen açıklamada “13 yaşından küçük çocuklar için geliştirdiğimiz ‘Instagram Kids’ (Instagram Çocuk) projemizin çalışmalarını durduruyoruz” ifadesiyle gelişmeyi duyurdu.

Geçen hafta süregelen tartışmaların arkasından ABD’li siyasetçiler ve çocuk hakları dernek ve kuruluşları firmanın bu projeyi bırakması çağrısında bulunmuştu.

Yetkililer, “Instagram, internette çocukları korumak için anlamlı adımlar atmayı başaramadı” açıklamasını yapmıştı.

Instagram resmi web sitesi üstünden meydana getirilen açıklamada, “Instagram Çocuk programımızın doğru şey olduğuna inanıyoruz fakat şu an işimizi durduruyoruz. Gerçekte çocuklar zaten internette ve biz onların yaşına uygun deneyimler tasarlamanın ebeveynlere şu anki durumdan daha hizmet edeceğimize inanıyoruz” denildi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *