Instagram, Feysbuk ve WhatsApp’ta 6 saatlik kesintinin sebebi belli oldu

Toplumsal medya kullanıcıları dünya genelinde Instagram, Feysbuk ve WhatsApp‘a erşim sağlayamadı. Probleminin niçin kaynaklandığına ilişkin data bulunmazken birçok Twitter kullanıcı Feysbuk, Instagram ve WhatsApp‘a giremediğini ifade etmişti.

Saat 18:44’te çöktü

Web sitelerinde gerçekleşen problemlerine ilişkin anlık bilgiler elde eden ‘Down Detector’ web sitesi, dünya genelinde yaşanmış olan probleminin TSİ ile 18.44’te başladığını açıklamıştı.

İlk izahat!

Söz mevzusu soruna ilişkin her üç toplumsal medya platformunu da çatısında barındıran Feysbuk İletişim Direktörü Andy Stone, Twitter üstünden yapmış olduğu açıklamada, “Uygulamalarımız ve ürünlerimize erişimde bir sorun olduğunun farkındayız. Mümkün olan en kısa sürede her şeyin normale dönmesi için çalışıyoruz, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.” ifadesini kullanmıştı.

Stone, söz mevzusu uygulamalara hangi ülkelerde erişim problemi yaşandığına ilişkin detay ise paylaşmamıştı.

6 saat sonrasında sorun giderildi

Feysbuk, Instagram ve WhatsApp sunucularında ortalama 6 saattir devam eden sorun giderilerek 01.30’da tekrardan erişime açıldı.

Feysbuk nedenini deklare etti

Feysbuk’tan kesinti ile ilgili meydana getirilen resmi açıklamada ‘Şu anda açıklığa kavuşturmak istiyoruz, bu kesintinin temel sebebinin hatalı bir yapılandırma değişikliği olduğuna inanıyoruz’ sözlerine yer verildi.

Başka bir deyişle Feysbuk, erişim sorununa yol açan şeyin şirket için bir hata olduğu ihtimali üstünde durduğunun altını çizdi.

Aynı açıklamada, ‘Ek olarak, bu kesinti süresinin bir sonucu olarak kullanıcı verilerinin güvenliğinin ihlal edildiğine dair hiçbir kanıtımız yok’ ifadelerine yer veren toplumsal medya devi, 1.5 milyar kullanıcının verilerinin çalışılmış olduğu iddialarına da son noktayı koydu.

Feysbuk hisseleri yüzde 5 kıymet yitirdi

İnternet kesintilerini ve kesintilerin etkilerini izleyen NetBlocks, WhatsApp, Instagram ve Feysbuk kesintisinin küresel ekonomiye maliyetinin 160 milyon dolar olduğu tahmininde bulunmuş oldu. Feysbuk‘un hisseleri yüzde 5’e yakın kıymet yitirdi.

Firmanın piyasa kıymeti saatler içinde 967 milyar dolardan 916 milyar dolara kadar geriledi. Bu yitik Feysbuk’un kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg‘in kişisel servetinden 7 milyar doların buğu olmasına niçin oldu.

Feysbuk internetten ‘silindi’

Geçtiğimiz saatlerde bir siber güvenlik firmasının üst düzey yetkilisi Dane Knecht, web trafiğini ulaştırmak suretiyle ağlar tarafınca kullanan Feysbuk Sınır Geçit Protokolü yollarının ‘internetten çekildiğini’ ifade etmişti.

İngiliz Daily Mail gazetesinin haberine bakılırsa; siber güvenlik uzmanı Kevin Beaumont, Twitter’dan yapmış olduğu paylaşımda, “Bu çok büyük bir konfigürasyon hatasına benziyor, Facebook şu sıralar esasen internette yok” ifadelerini kullanmıştı.

“Gerçekten herkese merhaba”

Erişim problemi yaşanırken Twitter’ın resmi hesabından “Gerçekten herkese merhaba” paylaşımı yapılmış oldu. Bir süre sonrasında WhatsApp’tan gönderinin atlına “Merhaba” yanıtı geldi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey de WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme yöntemine gönderme yaparak, “Bu konuşmanın şifrelenmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *