Instagram, ‘güvenlik kontrolü özelliği’ni devreye aldı

Toplumsal ağ Instagram, kullananların hesaplarını güvenli tutmalarına destek olacak yepyeni bir özellik olan “Güvenlik Kontrolü” hususi durumunu hayata geçirdiğini duyurdu. Güvenlik Kontrolü, hesabı yakalanmış olma ihtimali olan kullanıcıları, hesaplarının güvenliğini sağlamaları için ihtiyaç duyulan adımlar mevzusunda yönlendiriyor.

Bu adımlardan bazıları, hesap giriş geçmişini denetlemek, profil bilgilerini gözden geçirmek, hesap giriş bilgilerinin paylaşılmış olduğu hesapların doğruluğunu denetlemek ve telefon numarası, e-posta adresi benzer biçimde hesabı geri almak için ihtiyaç duyulan kontakt bilgilerini güncellemek.

5 eleştiri tedbir

Instagram, “Güvenlik Kontrolü” özelliği ile beraber hem de kullananların hesaplarının güvenliğini sağlamalarına destek olacak temel ipuçları da paylaştı:

1- İki faktörlü doğrulama kullanın:

İki faktörlü doğrulama hususi durumunu telefon numaranızla yada Duo Mobile, Google Authenticator benzer biçimde uygulamalar ile kullanabilirsiniz.

2- Telefon numaranızı ve e-posta adresinizi güncelleyin:

Kullandığınız cihaza bağlı telefon numaranız ve e-posta adresinizin güncel olduğundan güvenli olun. Böylece, hesabınıza bir şey olduğunda Instagram sizinle iletişime geçebilir. Bu adım, bilgileriniz hesabınızı ele geçirenler tarafınca değiştirilmiş olsa bile hesabınızı geri alabilmenizi sağlar.

3- Instagram size kesinlikle Direkt Ileti göndermez:

Fena amaçlı hesaplar, hesap şifresi benzer biçimde kırılgan bilgilere erişmek için Direkt Ileti atabilir. Hesabınızın kapatılma riski bulunduğunu, Instagram’ın fikri iyelik politikalarına uymadığınızı yada fotoğraflarınızın başka yerlerde paylaşıldığını söyleyebilirler. Instagram size kesinlikle Direkt Ileti göndermez. Instagram hesabınızla ilgili sizinle iletişime geçerse, ayarlarda “Instagram’dan E-postalar” sekmesinde bunu görebilirsiniz.

4- Şüpheli bulduğunuz içerik ve hesapları bildirin:

Bir içinde ne olduğu gönderinin sağ üst köşesindeki üç noktaya tıklayarak, bir mesaja basılı tutarak yada hesabın kendisini ziyaret edip direkt profili üstünden yakınma edebilirsiniz.

5- Giriş isteğini aktifleştirin:

Instagram’da iki faktörlü doğrulama kullandığınızda, biri Instagram’ın tanımadığı bir aygıt yada tarayıcıdan hesabınıza giriş halletmeye çalıştığında size bir bildirim gelir. Bu bildirim sizi hangi cihazdan giriş halletmeye çalışmış olduğu ve cihazın konumu aleyhinde bilgilendirir. Halihazırda giriş yaptığınız cihazlardan bu isteği anında onaylayabilir yada reddedebilirsiniz. Ek olarak, istediğiniz vakit “Ayarlar”, “Güvenlik”, “Hareketleri” altında Instagram hesabınıza son olarak giriş yapmış cihazların listesini de görüntüleyebilirsiniz. Kısa sürede meydana getirilen bir girişi tanımıyorsanız, o konumdan yada cihazdan çıkış yapabilir ve Instagram’ın bu girişin siz olmadığını bilmesini sağlayabilirsiniz.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *