Instagram, kronolojik sıralama hususi durumunu başlattı

Instagram CEO’su Adam Mosseri, toplumsal medya platformunun akış sisteminde yaptıkları değişikliği duyurdu. Kişisel hesabından kullanıcılara data veren Mosseri, bugünden itibaren Instagram’ın ana sayfasında gönderilerin üç değişik şekilde sıralanabileceğini belirtti.

Adam Mosseri, platformun evlatların ruh sağlığını negatif etkilediği iddiası sebebiyle Aralık ayında Kurultay’de ifade verdi. Halihazırda Instagram’ın algoritması, ana sayfadaki gönderileri kullanıcının ilgi alanına bakılırsa sıralıyor. Bu deneyimin bağımlılığa yol açmış olduğu yönündeki eleştirilere kulak veren Mosseri, 2022’de kronolojik sıralamanın geri geleceğini söylemişti.

Instagram kronolojik sıralama sistemini kontrol etmeye başladı

Adam Mosseri, Instagram kullanıcılarının uzun süredir beklediği o haberi verdi. Platforma üç değişik sıralama seçeneği getirdiklerini duyurdu. Bu seçeneklerden bir tanesi, ana sayfayı daima olduğu şeklinde sizin ilgi alanınıza bakılırsa şekillendirecek. Sadece öteki ikisi de akışta gördüğünüz paylaşımları kronolojik olarak sıralayacak.

Instagram uygulamasının yepyeni akış sıralama seçenekleri şu şekilde:

•Ana sayfa: Adam Mosseri’nin açıklamasına bakılırsa “Ana sayfa” seçeneğini işaretlediğinizde, akıştaki gönderiler sizin ilgi alanınıza bakılırsa sıralanacak.

•Favoriler: Paylaşımlarını kaçırmak istemediğiniz hesapları görmek için bunu tercih edebilirsiniz. Adam Mosseri kardeşlerinin ne yaptığını, en sevilmiş olduğu içerik üreticileri ve en iyi dostlarını izlemek için Favoriler seçeneğini kullandığını söylemiş oldu.

•Takip edilenler: Tıpkı eskiden olduğu şeklinde, takipçilerinizden gelen gönderileri kronolojik sırayla ana sayfada görmüş olacaksınız.

•Adam Mosseri, yepyeni sıralama seçeneklerini sınırı olan sayıda kullanıcıyla kontrol etmeye başladıklarını duyurdu. Kontrol grubunu birkaç hafta içinde genişleteceklerini ifade eden Instagram CEO’su, kronolojik sıralama hususi durumunu 2022’nin ilk yarısında bütün kullananların erişimine açacaklarını belirtti.

•Hikayeler için hususi beğeni de yolda

•Kronolojik sıralamaya ek olarak Instagram, hikayeleri beğenme hususi durumunu de kontrol etmeye başladı. Meta’nın sahibi olduğu toplumsal medya platformu, yeniliği “İnsanların değer verdiği kişilerle bağlantı kurmalarına yardımcı olacak yeni yöntemler üzerinde çalışıyoruz” ifadeleriyle duyurdu. Ek olarak, beğeni sayılarını yalnızca hikayeyi paylaşan kişinin göreceğini de ekledi.

Şu anda Instagram kullanıcıları hikayelere gülme, şaşırma, kahkaha, alkış, ateş, kutlama ve %100 işareti şeklinde emojiler ile tepki verebiliyor. Bu tepkilerin toplam sayısı yalnızca hikayeyi paylaşan kişiye hususi oluyor ve hesabın takip edenleri tarafınca görülemiyor. (Shift Delete)Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *