Instagram, yeme bozukluğu olan kullanıcılardan özür diledi

2012 senesinde Feysbuk tarafınca satın alınan toplumsal medya ağı, kullanıcılarının daha çok ilgilendikleri içerikle buluşabilmesi için kullandığı algoritmalarda problemler yaşıyor.

Etiketlerle arama özelliğinde kullananların hareketlerine gore otomatik sözcükler sunan platform, yeme bozukluğu olan kişilere sunmuş olduğu iştah kesiciler sebebiyle tepki topladı.

BBC’nin hazırladığı habere gore uzmanlar; beslenme problemi yaşayan kişilerin bu tip teşvik edici içeriklerle tekrardan problemler yaşayabileceklerini söylemiş oldu.

Hatasını kabullendi

Probleminin ortaya çıkması üstüne Feysbuk tarafınca bir sözcü izahat yaparak bunun bir hata bulunduğunu ve probleminin çözüldüğünü belirtti.

“En çok ilgilendiğiniz içeriği daha kolay keşfetmenize yardımcı olmak için kısa süre önce Instagram’da hashtag’lerin ve kullanıcı adlarının ötesinde yeni bir arama işlevini kullanıma sunduk. Bu yeni özelliğin bir parçası olarak, arama çubuğuna dokunduğunuzda, aramak isteyebileceğiniz konuları öneriyoruz. Bu öneriler ve arama sonuçlarının kendisi genel ilgi alanlarıyla sınırlı ve kilo kaybı ile ilgili sözcükler kesinlikle bunlardan biri olmamalıydı.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *