Instagram’da hesap hırsızlarına dikkat! – Magazin Mahallesi Teknoloji

Hesapları çalan hırsızlar geri vermek için genel anlamda şantajla para istiyorlar ve vermeyenlerin hesaplarındaki yazışmaları ve fotoğrafları ifşa etmekle tehdit ediyor ya da kullanıcı adlarını kullanarak hesap sahibinin dostlarını dolandırmaya çalışıyorlar. Peki toplumsal medya hırsızlıklarına karşı ne yapmak gerekiyor? Çalınan Instagram hesapları iyi mi kurtarılıyor?

‘Önleminizi alın’

Yaşanmış olan hesap hırsızlıklarına karşı uyarılarda bulunan Toplumsal Medya İtibar Yönetimi Uzmanı Aras Abdullahoğlu, hırsızlıkları önlemek adına bazı önlemler aleyhinde informasyon verdi. Başka biri hesabınıza giriş yapmış olduğu anda haberinizin olması için şüpheli giriş ikazlarının açılması icap ettiğini vurgulayan Abdullahoğlu, hesabınıza kayıtlı e-posta ve telefon numarasının güncel olması icap ettiğini söylemiş oldu.

Aras Abdullahoğlu’nun açıklamış olduğu önlemler içinde hesap güvenliği için minimum altı sayı, harf ve noktalama işaretlerinden oluşan kuvvetli bir gizyazı oluşturulması ve bunun internette kullanılan öteki şifrelerden değişik olması benzer biçimde noktalar bulunuyor.

Siber hırsızlıklara karşı alınması ihtiyaç duyulan öteki önlemleri ise şunlar:

• Instagram hesaplarında ‘iki faktörlü kimlik doğrulama’ özelliği açılmalı.

• Instagram hesabına ilişkin parola bir başka kişiyle, bir uygulamayla ya da web sitesiyle paylaşılmamalı.

• Hesaba güvenli olmayan tek tek Wi-Fi ağı yada aygıt üstünden girilmemeli.

• Hesaba ortak kullanılan teknolojik cihazlarla girildiğinde ne olursa olsun çıkış yapılmalı.

• Instagram hesabının ‘Beni hatırla’ özelliği etken olmamalı. Bu özellik açık kaldığına tarayıcılar kapatılsa bile başka kişiler toplumsal medya hesaplarına ulaşabiliyorlar.

Iyi mi kurtarılır?

Aras Abdullahoğlu’nun verdiği bilgilere bakılırsa çalınan Instagram hesabınızı kurtarmanız için yapmanız ihtiyaç duyulan ilk şey, Instagram ile iletişime geçerek hacklendiğinizi belirtmeniz. Bunun için hesabınızın “Ayarlar” kısmından “Yardım Merkezi’ne” gelmiş olarak “Giriş yapma ve Sorun Giderme” kısmına girmeniz gerekiyor. Hemen sonra “Hesabımın bir başkasının eline geçtiğini düşünüyorum” kısmına giriş yapmalısınız. security@mail.instagram.com’dan e-posta adresinizin değiştiğini bildiren bir e-posta almanız durumunda “Bu değişikliği geri al” seçeneğini işaretlemeniz, şifrenizin değiştirilmesi durumunda ise Instagram’dan bir giriş bağlantısı yada güvenlik kodu talep etmeniz gerekiyor.

Giriş bağlantısı talebi için “Giriş” ekranında “Yardım al” yada “Şifreni mi unuttun?” seçeneğine tıklayarak hesabınızla ilgili kullanıcı adını, e-posta adresini yada telefon numarasını girin ve peşinden “İleri” seçeneğine dokunun. E-posta adresinizi ya da telefon numaranızı seçtikten sonrasında “Giriş bağlantısı gönder” seçeneğine dokunun. Bu adımları uygulamanıza karşın hesabınızı geri alamazsanız, “Daha fazla yardıma ihtiyacım var” linkini tıklayarak lüzumlu yönlendirmeleri uygulamalısınız. Bu da netice vermezse zaman kaybetmeden bir siber güvenlik uzmanından destek almanız yararınıza olacak.

Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *