Internasyonal İzmir Kültür Zirvesi sonlandı

Dördüncüsüne İzmir’in ev sahipliği yapmış olduğu Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi 65 ülkeden katılımcıları bir araya getirdi. Ulusal ve mahalli yöneticilerin, akademisyenlerin ve kültür üreticilerinin katılmış olduğu zirvede pek oldukça başlık altında kültür politikaları tartışıldı.

Roma Şartı Öncüsü Luca Bergamo Luca zirvenin peşinden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer‘in vizyonunun geleceğin dünyası için ümit verdiğini söyleyerek “Pandemi kültür politikalarında devrime ihtiyaç olduğunu açık biçimde ortaya koydu. İşler değişiyor, kültürün önemi gün geçtikçe daha çok anlaşılıyor. İnsan deneyimine duyulan gereksinimim küçük topluluklardan ziyade tüm toplum için gerekli olduğu anlaşılıyor. Zirvedeki oturumlarda da bu düşüncenin oldukça baskın olduğunu gördük. Sonuç deklarasyonunda da bu açık bir şekilde ortaya çıkıyor” dedi.

“Burada bulunmak çok özel bir his”

UCLG Genel Sekreteri Emilia Saiz ise, Kültür Zirvesi‘nin oldukça verimli geçtiğini belirterek “Ayrıca bu zirve uluslararası topluluğumuz için de bir buçuk yıl aradan sonra yaptığımız ilk yüz yüze buluşma oldu. Bunun için de ayrı bir öneme sahip. Burada bulunmak çok özel bir his ve oldukça sembolik” dedi.

Zirvede geleneksel konuların ötesine geçtiklerini söyleyen Saiz “Ekoloji, kültür ve diplomasi üzerine konuşarak konuyu derinleştirdiğimizi söyleyebilirim” dedi.

“İzmir’e minnettarız”

CO18 – Kültür Objektif 18 Direktörü Marc Villarubias pandemiden sonrasında bir araya gelip düşünce alışverişinde bulunmanın ve gelecek aleyhinde konuşmanın oldukça güzel bulunduğunu vurgulayarak “Burada kültür, sanat ve kültürel miras üzerine konuştuk. Bunlar gelecek için çok önemli konular. Zirve herkesin bir araya gelip bu başlıklar üzerinden tartışmasını sağladığı için çok önemli” dedi.

Info-Relais Direktörü Sylvia Amman da tekrardan karşı karşıya buluşmanın büyük bir zevk bulunduğunu söyleyerek “İzmir’e bu hibrit organizasyonu düzenlediği, fikir alışverişinde bulunmamıza fırsat verdiği ve oturumlarda çeşitli konuları dinleme şansı sunduğu için minnettarız” dedi.

İzmir Deklarasyonu yayımlandı

Dünyanın değişik noktalarından 346’sı çevrim içi olmak suretiyle 864 konuşmacı ve katılımcının yer almış olduğu Kültür Zirvesi’nde delegeler kendi kentlerine ilişik deneyimlerini, bilimsel nitelikli düzeydeki informasyon birikimlerini, yepyeni çözüm önerilerini ve planlarını paylaştı.

Zirvede pandemi sonrası kültür, çevre ve sıhhat politikaları, kültürel haklar, yaratıcı iktisat ve kültürel çeşitlilik, kültürel miras ve gezim, kültürel dış ilişkiler şeklinde temalarda oturumlar yapılmış oldu. Somut proje ve girişimleri tanıtma olanağı veren imalathane çalışmalarıyla odak alan sunumları da meydana getirilen zirvenin sonunda “Kültür İnsanlığın Geleceğini Kuruyor” başlıklı bir İzmir Deklarasyonu yayımlandı.

Deklarasyon mahalli yönetimler ve kültürle ilgili bütün küresel aktörlere yepyeni hedefler için açık davet yapıyor. Deklarasyonda kültürel yaşama erişimi ve iştirakı çoğaltmak, farkındalık ve hoşgörüyü teşvik etmek, yepyeni ifadeler yaratmak suretiyle çalışmaların arttırılması öne çıkıyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *