İş insanı Şevket Sabancı yaşamını yitirdi

Esas Tüm ortaklık’in kurucusu, iş insanı 85 yaşındaki Şevket Sabancı vefat etti. Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin dördüncü evladı olan Şevket Sabancı, 1936 senesinde Kayseri’de dünyaya geldi.

Şevket Sabancı, yüksek öğrenimini İngiltere’de Manchester Üniversitesi‘nde Tekstil Mühendisi olarak tamamladı. Tekstil şirketlerinde çeşitli üst düzey görevler aldıktan sonrasında, 1980 yılından itibaren Sabancı Topluluğu‘nu yurtdışında temsil eden Şevket Sabancı, 2004 yılına kadar Sabancı Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini de yürüttü.

2000 senesinde ailesi ile beraber Esas Tüm ortaklık’i kuran Şevket Sabancı’nın Sadıka, Emine ve Ali adlı üç evladı var.

Şevket Sabancı, Esas Tüm ortaklık Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini 1 Ocak 2020 tarihinde oğlu Ali Sabancı’ya devretmişti.

‘Her işin temeli güven’

Şevket Sabancı’nın kurucusu olduğu Esas Tüm ortaklık’in web sitesinde piyasaya çıkan mesajında prensipleri ve iş hayatına bakışı ile ilgili şu cümleler yer ediniyor:

“60 yılı aşan iş hayatımda, pek fazlaca başarının yanı sıra, zorluklarla da karşılaştım. Bu tarz şeyleri aşarken en büyük motivasyonum; daima kendime, aileme, emek verme arkadaşlarıma ve ülkeme olan inancım oldu.

13 yaşlarında bir çocukken, rahmetli babam Hacı Ömer Sabancı’ya yaz tatilinde çalışmak istediğimi söyledim.

Kimse benden istememesine karşın, meydana getirilen harcamaları, ödemeleri tek tek not ettim. Babama, onun adına yaptığım harcamaların yer almış olduğu listeyi göstermek istediğimde, bana “Oğlum sen ne harcadıysan, kendi paranı harcamışsın” dedi ve ona uzattığım notu yırttı. Babamın bana olan koşulsuz itimatı, benim de yaptığım her işin temeline itimatı yerleştirmemi sağlamış oldu.

Ben de beraber çalıştığım iş arkadaşlarıma güvendim ve onların yardımıyla Esas Tüm ortaklık bugünlerine geldi. Biz bir aileyiz, aynı hedef için beraber yürüyor, kazandığımızı paylaşıyor, beraber gelişiyoruz. İşimizi yaparken Esas’ın ana değerlerine bağlı kalıyoruz. Her durumda hakikatı korumak için çaba sarfediyor, etik prensiplerimize uygun davranıyor, sözlerimizi tutuyoruz.

Cemiyet için mesuliyet üstüne alıyor, çevreye ve geleceğe haiz çıkıyoruz. Bunu yaparken, rahmetli babamın “Bu topraklardan aldığımızı bu toprağa vermek” ilkesi bizlere daima rehberlik ediyor, yolumuzu aydınlatıyor.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *