İstanbul Ataşehir’de su baskını: Mahsur kalanlar son anda kurtuldu

İstanbul Ataşehir’de yoğun yağış sebebiyle su baskınları yaşandı. Taşan suların dolduğu zemin kattaki dairede mahsur kalanlar bahçeye çıkarak, canlarını son anda kurtardı.

Meteoroloji’den İstanbul için güçlü sağanak uyarısı

İstanbul, Anadolu Yakası’nda etkili olan sağanak yağış sebebiyle Ataşehir, İçerenköy Mahallesi Ata Sokak’ta su baskınları yaşandı. Sokakta bulunan bir evi de su bastı. Zemin kat ve bahçede insan süresince yükselen taşkın suları sebebiyle evde yaşayanlar mahsur kaldı. Mahsur kalanlar itfaiye ekipleri tarafınca kurtarıldı.

Araçta mahsur kalanların videosu:

İBB izahı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB), bilhassa Anadolu yakasında etkili olan sağanak yağmur sebebiyle Kadıköy, Pendik, Tuzla, Ümraniye ve Sancaktepe ilçelerinde metrekareye averaj 15 ila 20 kilogram içinde yağış düştüğünü deklare etti. İBB’den meydana getirilen açıklamada sabah saatlerinden itibaren Anadolu yakasında etkili olan sağanak yağmur geçişleri neticesinde Kadıköy, Şile, Pendik, Tuzla, Ümraniye ve Sancaktepe bölgelerinde metrekareye averaj 15 ila 20 kilogram içinde yağış düşmüş olduğu açıklandı. En fazla yağış 35- 40 kilogram ile Şile ve Kadıköy ilçelerine düştü. İBB’nin yağış öncesi 4 bin 563 personel, bin 718 vasıta, iş makinesi ve ekipman ile tedbir alındığı anlatılan açıklamada AKOM kameraları ve 153 Beyaz Masa’ya gelen ihbarların değerlendirilerek göllenme ve su baskınlarına müdahale edilmiş olduğu açıklandı. Çekmeköy Madenler Altgeçit, TEM Çakmak Köprüsü altı, D-100 Uzunçayır Kavşağı, D-100 Fikirtepe Metrobüs İstasyonu mevkii, D-100 Göztepe, Marmaray Feneryolu, Suadiye ve Maltepe İstasyonu’nda oluşan göllenme ve su baskınlarına İBB ekipleri tarafınca müdahale edilmiş olduğu ifade edildi.

 

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *