İstanbul Strings Orkestrası, müzik kültürüne katkı sağlıyor

Grup, ‘Kulüp’, ‘Çukur’, ‘Alev Alev’, ‘Üç Kuruş’ ve ‘Arka Sokaklar’ın yanı sıra Cem Yılmaz’ın yepyeni çıkacak filminin müziklerine de katkıda bulunmuş oldu. Grup, “İstanbul Strings olarak biz sadece konser ve stüdyo kayıtlarıyla değil, müzik kültürüne ses ve altyapı anlamında da katkılarda bulunuyoruz” dedi.

Grup, dünyaca Meşhur, müzik enstrümanları ile malum Yamaha tarafınca Köln’e çağrı edildi ve  keyboardlarında bulunan ses bankalarına sample kaydetti. Ek olarak, dünyaca Meşhur müzik donanım ve yazılım şirketi Native Instruments için Strings of Anatolia başlığı altında İstanbul Strings adıyla Orta Doğu kütüphanesinde yer edinen contact plugin paketi kaydedildi.

İstanbul String Quartet, Riad Al Sunbati’ye saygı duruşu niteliğindeki projenin bir parçası olarak Katar Filarmoni Orkestrası ile birlikte konser vererek Türkiye’yi temsil etmiş ve Sırbistan’ın Meşhur sanatçılarından Adil Maksutovicle ile konser verdi.

Hüseyin Kemancı, Şenol Arkun, Mert Kemancı ile Özgür Arkun, İstanbul String Quartet ile yaylı dörtlü icrasında klasik ve etnik müziğin harmanlandığı bir ilki Match Muzik Prodüksiyon etiketiyle gösterildi. Beste ve düzenlemesi Mert Kemancı’ya ilişkin olan “Hayal” adını taşıyan eserde klasik yaylı dörtlü anlayışını Türk stili ile birleştirerek Türkiye ve dünyada bir ilke imza attı. İstanbul String Quartet, müzik alanında gerçekleştirdiği devrime bu eşi olmayan klip ile de imzasını attı.

Dünyanın en Meşhur tel markalarından önde gelen Thomastik-Infeld İstanbul String Quartet’in bu çalışmasından etkilenen Thomastik-Infeld ekibi Türkiye ziyaretleri esnasında yepyeni çıkan ‘Rondo’ adlı ürünlerini dörtlünün enstrümanlarında denedi ve karşılıklı değişik bir tını arayışına çıkma şansını elde etti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *