Işyar Sen toplu sözleşme sonucunu tablolarla ortaya koydu

Ağustos ayında süregelen 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde Işyar-Sen ile Kamu İşvereni mutabakata vardı. Işyar maaşlarında 2022 yılı için %5+ %7, 2023 yılı için ise %8 +%6 olmak suretiyle iki yıl için toplamda %26 oranında bir artış gerçekleşecek. Oransal zammın yanı sıra birçok yepyeni kazanım üstünde de Işyar-Sen ile Kamu İşvereni anlaşmaya vardı.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığı’nda varılan mutabakatla ilgili açıklamalarda bulunan Işyar-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Geldiğimiz noktada 2022 yılı için yüzde 5+7, 2023 yılı için ise yüzde 8+6 olmak üzere maaş ve ücretlerde %26’lık bir artış sağladık. İdari Hizmet sözleşmeli sendikalı en düşük memur Maaşını % 37 yükselttik. Sendikaya yeni üye olacak Bekar Hizmetli Maaşı % 32.45 zam almış olacak. Bu verilerle: 15’1 Evli Eşi Çalışmayan 2 Çocuklu Sendikalı Hizmetlinin Maaşı: 4.983 TL’den 2 Yıl içinde 6.516 TL’ye çıkmış olacak. İdari Hizmet Sözleşmeli, Evli Eşi Çalışmayan 2 Çocuklu Sendikalı Maaşı: 4.009 TL’den 2 Yıl içinde 6.883 TL’ye yükselecek” ifadelerini kullandı.

6. Dönem Toplu Sözleşme’nin Türkiye’deki örgütlülük ve emek adına bir milat oluşturduğuna vurgu meydana getiren Yalçın, “Refahtan Hisse alacağız. Bu gün Toplu Sözleşme Masasına ve Metnine yansıyan hisse, ilerde bordroya da girecektir, buna inanıyorum. Bir başka mühim gelişme; Toplu Sözleşme Masası, örgütlülüğe ehemmiyet ve kıymet verdiğini Toplu Sözleşme İkramiyesine hususi ve yüksek artışla ispatlamıştır.

Toplu Sözleşme İkramiyesi 134 TL’den 400 TL’ye çıkardık. Sözleşme sonu itibariyle Toplu Sözleşme İkramiyesi ortalama 3 kata yakın artacaktır. 3600 Ek Gösterge ve Sözleşmeliler mevzusu; ön sınırlama olmaksızın 2022 yılı içinde, bizim ve Kamu kesiminin ortak emek harcaması ile çalışılacak ve tamamlanacak” dedi. 

[imza3] Yalçın, “6. Dönem Toplu sözleşmenin mutabakatla sonuçlanmasına büyük katkı ve destek sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Müzakerelerde çözüm odaklı yaklaşımları, çalışma hayatına dair birikimiyle hem sürece hem de sonuca pozitif enerji yükleyen Sayın Vedat Bilgin Bakanımıza ve ekibine teşekkür ediyorum. Mücadelenin de müzakerenin de kazanımların da olduğu en reformist ve en kapsayıcı Toplu Sözleşme olmuştur. Bizi yalnız bırakmayan Basın Emekçilerine de özel teşekkür ediyorum” ifadeleriyle sözlerini tamamladı

KAYNAK: HABER7Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *