İzmir Başkanı Tunç Soyer’den adil aşılama çağrısı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Dünya Pandemi Konferansı sonlanmış oldu. Pandemi alanında dünya genelinde ilk olma hususi durumunu taşıyan konferansta, pandeminin tesirleri ve ihtimaller içinde salgınlara karşı alınacak önlemler masaya yatırıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, Bulaşıcı Hastalıkları Önleme Derneği ile Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği iş birliğinde düzenlemiş olduğu iki gün devam eden konferansın kapanış konuşmasını Tunç Soyer yapmış oldu.

Soyer, konferansta ele alınanları şu şekilde özetledi:

“Covid-19 pandemisine ilişkin deneyimlerimizi paylaştığımız Dünya Pandemi Konferansında, dünya çapında yaşanan süreci her yönüyle irdeleyip, gelecekte olası salgınlara karşı hızlı ve etkili mücadele ile alınması gereken tedbirleri, küresel, ulusal ve yerel ölçekte bu pandemiden hangi dersler çıkaracağımız tartıştık. Dünya ölçeğinde birlikte çalışmaya, iş birliği yapmaya, aklın ve bilimin ışığında ortak hareket etmeye ve bilgi birikimlerini ortak kullanmaya ihtiyaç olduğu sonucuna vardık.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer, bütün iştirakçilerin görüş ve önerileri alınarak oluşturulan ilke ve hedeflerin yer almış olduğu deklarasyon metninin tamamlandığını belirtti.

“SALGIN SOSYO-EKONOMİK KRİZ OLMAYA DEVAM EDİYOR”

Soyer, konuşmasına şu şekilde devam etti:

“Pandemide, yaşlılar, engelliler, sıhhat problemi olanlar, bayanlar, çocuklar ve en ön saflarda hizmet sunan sıhhat çalışanları üstündeki orantısız, direkt ve dolaylı tesirleri olan eşi benzeri görülmemiş bir küresel salgın yaşadık, yaşıyoruz. Bu salgının bir sıhhat krizi ve sosyo-ekonomik kriz olmaya devam ettiğini bir kez daha ifade etmem gerekiyor.

Dünyada bütün ülkeler hastalığı denetim altına alana dek ne yazık ki tümüyle bu salgını atlatamayacağız. Bu sebeple lüzumlu halk sağlığı önlemleriyle beraber büyük ölçekli, küresel, güvenli, etkili ve adil aşılamanın bütün dünya genelinde sağlanmasının ne kadar elzem bulunduğunu görmemiz gerekiyor. Aksi takdirde sağlığımız ile birlikte toplumsal ve ekonomik sıkıntılarımıza sürdürülebilir çözümler bulmak, daha da zorlaşacak.”

“ŞEFFAFLIĞIN ÖNEMİNİ ANLADIK”

Pandemi yönetiminde başarıya ulaşmış olabilmek için toplumun bütün kesimlerinin katkısının ve desteğinin sağlanmasının fazlaca mühim bulunduğunu ifade eden Soyer, “Bu süreçte, ulusal ve yerel düzeyde pandeminin yönetilmesinde sorumlu otoritelerin karşılıklı güven ilişkisi üzerinden tüm süreçleri şeffaflık içinde yönetmesinin ve toplumsal dayanışmanın ne kadar hayati olduğunu bir kez daha anladık. Özetle, küresel, ulusal ve yerel dayanışmanın, eşitlik ve çok taraflı iş birliğinin altını bir kez daha çiziyor; İzmir’de ev sahipliği yaptığımız Dünya Pandemi Konferansı’nda ortaya konan çalışmaların ve yayınlanan deklarasyonun tüm kuruluşlar arasındaki iş birliği ağını pekiştireceğine inanıyorum” dedi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *