İzmir Moda Endüstrisi, Van’da üretecek, dünyaya ihraç edecek

İzmir Moda Endüstrisi, Van’da 6. Bölge teşviklerinden yararlanarak üretim meydana getirecek, dünyaya ihracatta rekabet üstünlüğüyle ihraç edecek. Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği üyesi 3 şirket Van’da üreterek dünyanın dört bir tarafına ihracat yaparken, İzmirli hazırgiyim ihracatçısı firmaların Van’daki yatırımlarının artması için zemin aranıyor.

18-19 Ağustos 2021 tarihlerinde Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş’ın başkanlığında Van’a giden Egeli ihracatçılar, bu sefer Van Valisi Mehmet Güvenli Bilmez’in başkanlık etmiş olduğu heyeti İzmir’de ağırladı.

Van Valisi Mehmet Güvenli Bilmez, Vali Yardımcısı Furkan Duman, Muradiye Kaymakamı Erkan Savar, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray ve Tekstil Şehir İşletme Müdürü Selami Batmaz’dan oluşan kurul ilk olarak Ege İhracatçı Birlikleri’ni ziyaret etti.

Van’ın bulunmuş olduğu bölgenin çekicilik merkezi konumunda olduğuna işaret eden Van Valisi Mehmet Güvenli Bilmez, Van’ın nüfusunun yüzde 63’ünün 30 yaş altı bulunduğunu, genç nüfusta işsizlik oranının yüksek bulunduğunu emek yoğun sektörlerin Van Organize Endüstri Bölgesi’nde yatırım yapması için bir çaba içinde olduklarını dile getirdi.

Van’da yatırım meydana getirecek işletmelerin 6. Bölge teşviklerinden yararlanabileceklerini hatırlatan Bilmez, “Van’da tekstil sektöründe 5 bin kişilik istihdama ulaşmış durumdayız. Van OSB’nin beşinci etabını tekstil sektörü için tahsis ettik. 11 firma ile sözleştik. 42 hektar alanın yatırımcılar için altyapısını da hazırladık. İzmirli ihracatçıların Van’da yatırım yapmasını arzu ediyoruz” şeklinde konuştu.

“Van’da yatırım yapacak İzmirlilerin sayısı artacak”

Ege Bölgesi’nin ihracat potansiyeli aleyhinde Van heyetine bilgiler veren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Van’da yatırım meydana getirecek İzmirli firmların rekabetçilik pozitif yanları elde edeceklerini bugün Van’da yatırım yapmış İzmirli şirket sayısının 3 bulunduğunu, ilerleyen süreçte Van’da yatırım yapma sonucu alan İzmirli firmalar bulunduğunu bu sayının kısa sürede artacağını kaydetti.

“İhracat hedeflerine İzmir-Van iş birliğiyle ulaşacağız”

Türkiye’nin 2021 senesinde konfeksiyon sektöründe 19 milyar dolar, Ege Bölgesi’nde ise; 3 milyar dolar ihracat hedefi olduğuna temas eden Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş ise; Ağustos ayında Van’a yaptıkları ziyarette Van Valisi Mehmet Güvenli Bilmez ve öteki yetkililerin yaklaşımlarından oldukça etkilendiklerini, İzmir ve Van arasındaki güç birliğini arttıracak bir zemin oluştuğunu, Türkiye’nin konfeksiyon sektöründeki ihracat hedeflerine erişmesi için Van’ın konfeksiyon sektörüne büyük fırsatlar sunduğunu dile getirdi.

“Ege Bölgesi ihracatta 30 milyar dolara koşuyor”

EHKİB Başkanı Burak Sertbaş ve Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz Van heyetine, Ege İhracatçı Birlikleri aleyhinde bir sunum gerçekleştirmiş oldu.

EİB Genel Sekreteri İ. Cumhur İşbırakmaz, Ege İhracatçı Birlikleri bünyesinde 7 tanesi ziraat sektöründe, 5 tanesi endüstri sektörlerinde etkinlik gösteren 12 ihracatçı birliği bulunduğunu, Ege Bölgesi’nin aylık bazda ihracatının 2,5 milyar dolar bandına oturduğunu, 2021 yılı sonunda 30 milyar dolar ihracat seviyesine ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Vali Mehmet Güvenli Bilmez başkanlığındaki Van heyeti sonrasında İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’i ziyaret etti. Van heyeti ziyaretin ikinci gününde, Buca Ege Organize Endüstri Bölgesi’nde yer edinen firmalarla bir araya geldi. BEGOS Bölge Müdürlüğündeki görüşme sonrasında Demoteks, Farbe, Narkonteks şeklinde sektörün önde gelen firmaları ziyaret edildi.

Şirket ziyaretlerin peşinden Fashion Prime Hazır Giyim Tedarikçileri ve Teknolojileri Fuarı’na hareket kurul, fuar ziyareti sonrasında Van’daki yatırım potansiyeli,  6. Bölge Teşvikleri ve Van’da meydana getirilen hazır giyim ve tekstil sektörü yatırımları ve alt yapı emek harcamaları aleyhinde bilgiler paylaşmak suretiyle fuar alanında “Van Yatırım Potansiyeli ve 6. Bölge Teşvikleri” temalı bir toplantı düzenledi. Fuar alanında DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray Van’daki yatırım potansiyeli ile ilgili katılımcılara sunum yapmış oldu.

 Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *