İzmir’de madende patlama! Fazlaca sayıda yaralı var!

Vaka, Kınık ilçesinde meydana geldi. Edinilen bilgiye gore, Polyak Eynez Enerji Üretim Madencilik San. ve Tic. A.Ş.’ye ilişkin kömür ocağında patlama meydana geldi.

Fazlaca sayıda yaralı var

Patlama sebebiyle göçük altında fazlaca sayıda işçinin kalmış olduğu öğrenildi. Grizu patlaması olduğu belirtilen vaka sonrası İzmir ve Manisa’dan sıhhat ve kurtarma ekipleri sevk edildi.

İzmir Valisi’nden art arda açıklamalar

Patlamayla ilgili İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger yapmış olduğu açıklamada, “İlimiz Kınık ilçesinde bir kömür madeni işletmesinde kısmi bir göçük olduğu ilk belirlemelere göre can kaybı ve ağır yaralı kimse olmadığı 8 hafif yaralının 112 ekiplerince Kınık ve Bergama Devlet Hastanelerine sevk edildiği hususu, Kamuoyunun bilgisine sunulur” ifadelerine yer verdi.

Vali Köşger, bir sonraki açıklamasında ise, “Kınık ilçemizde meydana gelen kısmi maden göçüğünde maden tümüyle tahliye edilmiş olup; Göçük altında kalan vatandaşımız yok. Vefat eden veya ağır yaralı vatandaşımız yok. Bir kısmı ayaktan tedavi olmak üzere Kınık ve Soma Devlet Hastanelerinde 22 vatandaşımız hafif yaralıdır” dedi.

Kınık Kaymakamlığı: 35 yaralı var

Kınık Kaymakamlığı’ndan meydana getirilen açıklamada ise; “İlçemiz Polyak Eynez Madeninde meydana gelen maden kazasında şu ana kadar 35 yaralımız bulunmaktadır. Maden sahasında kurtarılmayı bekleyen vatandaşımız bulunmamaktadır. Can kaybımız yoktur” denildi.

Sendikadan da izahat geldi

Bağımsız Maden İş Sendikası Temsilcisi Başaran Aksu ise, “Şu anda ne söylesek afaki olur. Kaç kişinin göçük altında olduğu, kaç yaralı olduğu, ölen olup olmadığı hakkında maden şirketi açıklama yapmıyor, bilgi vermiyor” dedi.

Hak İş Sendikası İzmir Bölge Başkanı Gültekin Şimşek de yapmış olduğu açıklamada, “Ölen yok. 8 işçimiz yaralı. Ağır yaralı bilgisi gelmedi. İşçilerimiz Kınık ve Bergama Devlet Hastanelerinde tedavi altında” dedi.

Soma’daki facianın yaşandığı madene fazlaca yakın

Öte taraftan Kınık kömür ocakları, daha ilkin facianın yaşandığı Soma’daki madenlere fazlaca yakın bulunuyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *