Jack fruit meyvesi nedir? Jack fruit meyvesinin yararları! Jack fruit meyvesi tüketimi…

Ağaçta yetişen en büyük meyve unvanına haiz olan jack fruit meyvesi, ortalama 25 santimetre civarındadır. 35 kiloya kadar çıkan jack fruit meyvesi, ananasa benzeyen bir tadı var. Güneydoğu Asya devletlerinde yetiştirilen jack fruit meyvesi dünyaya buradan ihraç edilir. Flavonoid pigmentleri içeren jack fruit meyvesi aleyhinde dört gözle beklenen her şeyi sizler için araştırdık. Peki Jack fruit meyvesi nedir?

Dutgiller ailesine ilişik olan jack fruit meyvesinin bilimsel literatürdeki adı artocarpus heterophylls olarak geçer. Düşük rakımlı bölgelerdeki ağaçlarda yetişen dünyanın en büyük meyvesidir. Hindistan, Bangladeş, Nepal ve Sri Lanka şeklinde ülkelerde yetiştirilir. Sadece bütün dünyaya Malay Yarımadası’nda satılır.Tat olarak muz ve ananasa benzetilir. Kesildiğinde içinden çıkan tohumları patates şeklinde kaynatılarak tüketilir. Alternatif tıpta ülser hastaları için hindistan cevizi yağı ile karıştırılıp ilaç hazırlanmış olur. Oldukça etli ve yağlı bir meyvedir. Tropik meyveler içinde en garip olan jack fruit, sıhhat alanında da kullanılır. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini olduğundan kuvvetli bir antioksidandır. Sadece tüketimi mevzusunda uzmanlar uyarıda bulunur. Şu sebeple jack fruit meyvesi oldukça yağlıdır. Bu vücut fonksiyonlarını negatif etkileyebilir. 

JACK FRUİT MEYVESİNİN FAYDALARI!

Kuvvetli antioksidan içerdiğinden vücuttaki toksinli hücreleri kolayca atar. Ek olarak hücrelerin mutasyona uğramasını önler. Böylece kanserli hastalıkların oluşmasını engeller. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır. Vücudun direncini artırır.

A vitamini bakımından da varlıklı olan jack fruit meyvesi gözlerin işlevselliğini artırır. Hastalıkların önüne geçer. İleri yaş hastalıklarından kabul edilen katarak hastalığını engellemede etkili gıdalardan biridir.

Kemik ve kas gelişiminde katkıda bulunduğundan hamile hanımefendilerin ve gelişim çağındaki evlatların tüketilmesi tavsiye edilir. Sadece porsiyonuna bir uzmanın karar vermesi gerekir. 

Lif açısından varlıklı olan jack fruit bağırsakların fonksiyonlarını artırır. Kabızlığın önüne geçer. Kilo vermek isteyenler için idealdir. Sadece fazla tüketildiğinden ishale ve yağlanmaya niçin olur. Günde 75 gram yeterlidir.

Ağız içini temizlemede de etkili olan jack fruit meyvesi, hem de buradaki hücrelerin öteki gıdalardan nedeniyle mutasyona uğramasını önler. Tükürük bezlerinin fonksiyonlarını düzenler.

Meyvelerde nadiren bulunan B vitamini kompleksi bakımından oldukça zengindir. Bu vitamin grubu vücuttaki bütün organlarda bulunan hücrelerin hızla yenilenmesini sağlar. Aynı zaman içinde işlevselliği artırır. Böylece cilt sağlığına da pozitif katkıları vardır. 

Ispanaktan sonrasında folis asit bakımından en varlıklı besindir. Folik asit kan hücrelerinin sayısını artırır. Kansızlığın oluşmasını engeller. Sinir hücrelerini koruyarak ruhsal hastalıkların yaşanmasını önler. Bilhassa günümüzde yaygınlaşan depresyon riskini azaltır.

Kalp hızını, basıncını ve hücrelerini denetim altında tutan potasyum bakımından da varlıklı olan jack fruit, vücut sıvısını da dengeler. 

JACK FRUİT MEYVESİ NASIL TÜKETİLİR?

Asya devletlerinde yaygın olarak meydana getirilen Curry yemeğinin ham maddesidir. Acılı bir yemektir. Jack Fruitin içinden çıkan patatese benzer tohumlardan yapılır.

Tohumları hem kaynatılarak hem de kızartılarak tüketilebilir.

Dondurma ve krema yapımında kullanılır. 

Hem baharatlı yemeklerde hem de tatlılara eklenmiş olur.

Konservesi yapılarak 60 hafta süresince muhafaza edilebilir. 

Jack Fruitin yetiştiği ağaçtan çıkartılan süte benzer madde yılan sokmalarında kür yapımında kullanılır. 

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *