Kadir gecesi faziletleri ve ibadetleri! 2020 Kadir gecesi ne süre, hangi günler aranmalı?

‘Bin aydan daha efdal olan’ Kadir Gecesi’nin, faziletleri ve hikmetlerinin ne kadar fazla bulunduğunu bilen bir kimsenin ilk öğrenmek istediği şey, bu kıymetli gecenin hangi güne karşılık etmiş olduğu oluyor. Kadir Gecesi’nde yapılması ihtiyaç duyulan ibadetleri ve bu gecede meydana gelen olağanüstü nimetleri sizlere aktarmaya çalıştık. Kadir gecesi ne süre? Kadir Gecesi’nde hangi ibadetler edilmeli? Kadir Suresi ne konu alıyor?

‘On bir ayın sultanı’ olarak ifade ettiğimiz Ramazan Ayı, bütün İslam alemi için fazileti fazlaca ve kıymeti büyük olan aylardan biridir. Kutsal Ramazan-ı Şerifin bu denli kıymetli olmasına birçok kanıt var iken bunlardan bir tanesi de Tanrı (c.c)’un kitabının kısaca Kuran-ı Kerim’in bu ayda inmesinden meydana gelmektedir. Tanrı (c.c), Kuran-ı Kerim’in bir tüm olarak tamamlandığı Kadir gecesinin kıymetini ve önemini Kadir Suresinde bizlere anlatmıştır. Peygamber Efendimiz (SAV)’de bu gecenin feyiz ve bereketinden kesinlikle yararlanılması icap ettiğini “Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir 1) hadis-i şerifinde bizlere beyan etmiştir. Peki Kadir gecesini iyi mi ihya etmeliyiz? Kadir gecesine hususi ibadetler var mı? Kadir gecesinin hikmet ve faziletleri…

KURAN-I KERİM KADİR GECESİNDE NASIL İNDİ?

Özetlemek gerekirse kaderin defteri şeklinde tanımlayabileceğimiz Levh-i mahfuz, olmuş ve olacakların, kısaca her şeyin en ince ayrıntılarına kadar yazılı olduğu bir tanrısal muhafaza levhasıdır. Berat gecesinin olağanüstü hallerine baktığımızda Kuran-ı Kerim’in Levh-i mahfuza 1 kerede indiğini biliyoruz. 7. kat semada olan Levh-i mahfuz, cennetten bir üst semadadır. Kuran-ı Kerim 1. kat semaya ise 20 yılda olmak suretiyle Kadir gecesinde indirilmiştir. İlk ayeti olan (İKRA) ile 23 yıl sürdü, ilk ayetten sonrasında 3 yıl ayet gelmedi.

KADİR GECESİ NEDEN BU KADAR ÇOK ÖNEMLİ?

Peygamber Efendimiz (SAV)’e kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini azca buldu. Daha uzun süre yaşayan insanların işledikleri salih amelleri, ümmetinden ömrü azca olanları işleyemezler diye düşününce, Tanrı (c.c) ona bin aydan hayırlı olan Kadir Gecesi’ni kayra etti.  Tanrı (c.c), (Kadir Gecesi senin ve ümmetinindir) buyurarak Efendimiz (SAV)’in yüreğini ferahlattı.

Peygamber Efendimiz (SAV)’in Kadir gecesinin faziletlerine dair Hadis-i Şerifleri:

“Kim Kadir gecesini, faziletine inanarak ve alacağı sevabı Allah`tan bekleyerek ibadet ve itaatla geçirirse geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir, 1).

Hz. Aişe (r.a), Efendimiz (SAV)’e “- Ey Allah`ın Rasûlü! Kadir gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim?” diye sordu. Peygamberimiz (SAV): 

“- Allahümme inneke afüvvün tühıbbü`l-afve fa`fu annî: Allah`ım sen çok affedicisin, affi seversin, beni affet.” diye yakarma et, buyurmuştur. (Tecrîd-i Sarih Tercemesi, VI, 314).

KADİR SURESİNİN ARAPÇA VE TÜRKÇE OKUNUŞU İLE ANLAMI

TÜRKÇESİ:

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- İnna enzelnahü fiy leyletilkadr
2- Ve ma edrake ma leyletülkadr
3- Leyletülkadri hayrüm min elfi şehr
4- Tenezzelülmelaiketü verruhu fiyha biizni rabbihim min külli emr
5- Selamün hiye hatta matle’ılfecr

MEALİ:

Rahman ve Rahim olan Tanrı’ın adıyla…

 Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik.

2. Kadir gecesinin ne işe yaradığını sen ne bileceksin!

3. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır.

4. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner.

5. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.

KADİR GECESİ HANGİ İBADETLER YAPILABİLİR?

Kadir gecesini hakkıyla ihya edebilmek için yapabileceğiniz ibadetler içinde öncelikli olarak samimi ve içten bir yakarma ile, geçmişte bilerek ya da bilmeden meydana getirilen bütün günahların affı için tövbe etme edilmelidir. Minimum 1 günlük kaza namazı kılınabilir. Kişinin üstüne borç namazları var ise ilkin bu tarz şeyleri telafi etmeli sonrasında nafile namaz kılmalıdır.

Kucak dolusu Kuran-ı Kerim okunmalı, yapılabildiği kadar yakarma ve sureler okunmalıdır. Peygamber Efendimiz (SAV), bu gecede ”Allahümme inneke afüvvün tühıbbü`l-afve fa`fu annî” duasını tavsiye etmiştir. Tesbih şeklinde bu duayı gücünüz yettiğince okuyabilirsiniz.  (Ne kadar fazlaca, o denli iyi). 4 rekatlık olan Kadir gecesi namazı kılınabilir.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Peygamber Efendimiz (SAV), “Siz Kadir gecesini Ramazan`ın son on günü içerisindeki tek rakamlı gecelerde arayınız” (Buhârî, Leyletü`l-Kadir, 3; Müslim, Sıyam, 216) buyurmuştur.

Gundemtube.com haber platformu ile güncel ve yeniliklerden haberdar ol! Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *