Kağıt toplayıcıları depo baskınlarını protesto etti: Çalıp çırpmadan onurumuzla yaşamak için bulabildiğimiz tek iş olan bu işi yapıyoruz

İstanbul’daki kağıt toplayıcıları, Ümraniye ve Bakırköy’de atık toplama depolarına meydana getirilen gece baskınlarına karşı aksiyon yapmış oldu. Yüzlerce kağıt toplayıcısının katılmış olduğu harekette, “Çalıp çırpmadan, kimseye avuç açamadan onurumuzla yaşamak için bulabildiğimiz tek iş olan bu işi yapıyoruz. Şayet sorun göçmelerse niye tüm çalışanlar cezalandırılıyor? Göçmenlerin geri dönüşüm dalında çalışması bizim de gelirlerimizi aşağıya çekiyor. Göçmenlerin çalışmasının sorumlusu biz değiliz” denildi.

İstanbul Valiliği, geçen hafta Ümraniye ve Bakırköy’de 100’e yakın atık toplama deposuna baskın düzenledi. Baskınlarda, 240 kağıt toplayıcısına cezai süreç uygulandı. Baskınlara ve kesilen cezalara İstanbul’daki kağıt toplayıcıları tepki gösterdi. Seslerini duyurmak isteyen yüzlerce kağıt toplayıcısı, Ümraniye’deki bir kağıt toplama deposunda bir ortaya geldi.

Ellerinde ‘Çekçekçiler sürdürülebilir hayatın temel taşıdır”, “Yoksullarla değil yoksullukla savaşın, ekmeğimiz ve onurumuzdan vazgeçmiyoruz” üzere dövizler olan kağıt toplayıcıları, İstanbul Valiliği’ne seslendi.

Kağıt toplayıcıları, Ümraniye ve Bakırköy’de 100’e yakın atık toplama deposuna meydana getirilen gece yarısı baskınlarıyla ilgili basın izahı yapmış oldu. Açıklamada, “On binlerce insanı mağdur eden uygulamalar yetmezmiş üzere, kâğıt toplayıcılar bir de mesnetsiz argümanlarla kamuoyuna potansiyel hatalı üzere yansıtılmaktadır” denildi.

“Bu materyallerin toplanılıp işlenmesi bilakis etraf kirliliğini azaltmaktadır”

Küme ismine izahat meydana getiren Mahmut Aytar, kağıt toplayıcılarının etrafa kirlilik oluşturmadığını, tersine temizlediğini belirterek, “Biz çekçekçilerin çalışmadığı periyotlarda çöplerin nasıl dolup taştığını hatırlamanızı istiyoruz. Çekçekçiler sayesinde belediye çöp araçları günde 2-3 sefer dolaşmak yerine tek seferde çöpler kaldırabiliyor. Bu bizlerin sağladığı bir kamu faydası değil midir? Mahallelerde toplamış olduğumuz pet, plastik üzere materyallerin etrafa olumsuz tesiri yoktur. Bu gereçlerin toplanılıp işlenmesi bilakis etraf kirliliğini azaltmaktadır” dedi.

Aytar, “Valiliğin sav ettiği üzere bizim karımız haksız yarar değil, alın teridir. Bizim ekmeğimizin hamuru, alın terimizle yoğrulmuştur. Bir düşünün, önünden geçerken burnunuzu kapattığınız çöplerin içinde mecbur olmasa kim, en kıymetli şeyini sıhhatini bile tehlikeye atarak, sigortasız, garantisiz, yarı aç yarı tok çalışır? Valilik, uygulamanın nedenlerinden birinin de huzur ve güvenliğin sağlanması olduğunu söyleyerek huzur ve güvenliği bozduğumuza dair hangi kanıtları öne sürüyor? Üstümüzün, başımızın, elimizin kirine bakarak mı bu türlü önyargılı bir önermede bulunuyorsunuz? Şunu bilesiniz ki bizim kirli olan ellerimizdir, yüreğimiz ise herkesten daha paktır. Bizim yoksulluğumuz cebimizdedir; gönlümüz, göçmeni, Romanı, Kürdü, Türkü’yle bir ekmeği bölüşecek kadar zengindir”

“Göçmenlerin geri dönüş dalında çalışması bizim de gelirlerimizi aşağıya çekiyor” 

Aytar, göçmen kağıt toplayıcılarını amaç alarak, “Gene valilik açıklamasında yabancı (Afgan) asıllı bireylerin geri dönüşüm işinde çalışmasını, yaptığı uygulamanın münasebetlerinden biri olarak öne sürüyor. Yabancı asıllı şahısları ülkemize biz çağırmadık. Şayet sorun göçmelerse niye tüm çalışanlar cezalandırılıyor? Göçmenlerin geri dönüşüm bölümünde çalışması bizim de gelirlerimizi aşağıya çekiyor. Ancak biz fakir insanlarız, göçmenler de bizim üzere fakir beşerler. Fakirin halinden en güzel fakir anlar. Göçmenlerin bu alanda çalışmasının sorumlusu biz değil, mevcut göç politikalarıdır. Ayrıyeten göçmen personelleri mazeret edilirken çöpte çalışanların birçoklarının bu ülkenin vatandaşları olduğu gerçeği gözden kaçılıyor. Biz bu ülkenin yoksullarıyız. Ne doğduğumuz yerleri ne milliyetimizi ne de fakir ailelerin çocukları olmayı biz seçmedik. Dünyaya bu türlü geldik. Yaşadığımız tüm sıkıntılara ve zorluklara karşın doğduğumuz topraklarla da fakir lakin namuslu ailelerimizle de gurur duyuyoruz. Çalıp çırpmadan, kimseye avuç açmadan onurumuzla yaşamak için bulabildiğimiz tek şey olan bu iş işi yapıyoruz” diye konuştu.

“Herkes kadar hayat hakkımızın olduğunun şuuru ve sorumluluğu ile yaklaşın”

İstanbul Valiliği ve Çevre Bakanlığı’na seslenen Aytar, “Bu çeşit uygulamalar yaşanan meseleleri çözmüyor bilakis daha da derinleştiriyor. Bizleri daha fazla mağdur etmeden bir an evvel bu uygulamalardan vazgeçin. Meseleler varsa bu meselelerin giderilmesi için biz geri dönüşüm çalışanları, elimizi taşın altına koymaya hazırız. Sizler de kamu idarecisi kimliğinizle bizim de bu halkın bir kesimi olduğumuzu ve herkes kadar ömür hakkımızın olduğun şuuru ve sorumluluğu ile yaklaşın” dedi.

“Ne ekmeğimizden ne de onurumuzdan vazgeçeceğiz”

“Geri dönüşüm personelleri olarak, lakin her şeyden evvel insan ve yurttaş olarak, problemlerimizin tahlili için görüşmek üzere İstanbul Valiliği ve belediyelerden randevu talep ediyoruz” diyen Aytar, “Bizim insan olduğumuzu kabul ediyorsanız sesimize kulak verin. Lakin bizi insan yerine koymaz ve bu davetimize kulak vermeseniz siz hakkımızda ne düşünürseniz düşünün biz insanız. İnsan olduğumuzu içinde ne ekmeğimizden ne de onurumuzdan asla vazgeçmeyeceğiz” dedi.

“Bize iş versinler yaparız”

İsminin Süleyman bulunduğunu söyleyen bir kağıt toplayıcısı ise şu şekilde konuştu:

“Bu işi de bize çok görüyorlar. Tamam, bize bir iş versinler yaparız. Bu kadar gariban ekmeğinin peşinde; ekmeğini elinden alıyorlar. Bu türlü dört tane otomobil vermişim. Günlük 50, 60 TL kazanıyorum. Çekçeğin maliyeti bende 500 TL. Bu dördüncü çekçeğim, elimden gidiyor. Ben kaygımı söylüyorum, bana ‘git Vali’ye kaygısını söyle’ diyor.”Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *