Kasetin yaratıcısı Lou Ottens yaşamını yitirdi

Müzik dünyasını dönüştüren en mühim icatlardan olan kasetçaların ve kasetlerin yaratıcısı olan Hollandalı icat eden Lou Ottens önceki gün yaşamını yitirdi.

Amsterdam merkezli medya kuruluşu NRC Handelsblad, Ottens’in 94 yaşlarında yaşamını yitirdiğini aktarırken, ölümün detayı ile ilgili data paylaşmadı.

Plakların hareket halinde dinlenilmesindeki problemi ilk fark eden adlardan kabul edilen ve bu sebeple kasetleri geliştiren Ottens bir süre sonrasında kasetçalarları da geliştirdi.

Philips bünyesinde, “Yeni ürün geliştirme bölümü”nün başlangıcında çalışan ve 1960’larda bu sürece süregelen Ottens, kasetlerin boyutu ve şekli için cep boyutundaki bir kütük kullandı.

“Bu kadarını beklemiyorduk”

Ottens’in yarattığı buluş dünya genelinde 100 milyardan fazla satarak bir üstün derece elde etti. Ottens, 2016’da gösterilen bir belgeselde, “Bu icadın büyük bir başarıya sahip olacağını biliyordum ama bir devrim yaratacağını tahmin etmiyorduk” ifadesini kullandı.

1970’lerin sonundan 1990’ların sonuna kadar müzik endüstrisini domine eden  kaset ve kasetçalar ondan sonra bayrağı CD’lere bırakmıştı. Bilhassa Sony’nin geliştirdiği Walkman ve benzerli ile beraber kasetçalarların otomobillerde yer almasıyla kasetler bu döneme damgasını vurdu.

Kasetlerin arkasından CD’ler ile ilgili çalışmalarda bulunan Ottens, 1982 senesinde ilk CD çaları tanıtmıştı. Ottens o dönemde, “Bildiğimiz geleneksel müzik çalarlar artık kullanım dışı kalacak” demişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *