Kemal Sunal kimdir, ne vakit öldü? Kemal Sunal filmleri neler?

Türk sinemasında bugün bile oldukca izlenen yapımlarda başrol oynayan Ali Kemal Sunal, Malatyalı Mustafa Sunal ile Saime Hanım’ın ilk evladı olarak 11 Kasım 1944’te İstanbul Küçükpazar’da hayata merhaba dedi. Hemen sonra Sunal’ın Cemil ve Cengiz adında olan iki kardeşi daha dünyaya geldi.

Saime Sunal, meydana getirilen bir röportajda oğlunun içine kapanık ve son aşama sessiz bir kişiliği bulunduğunu anlatarak, O denli içine kapanıktı ki sıkıntısını, üzüntüsünü belli etmiyordu. Keşke belirtseydi, keşke kavga etseydi de o denli kapalı olmasaydı. ifadelerini kullanmıştı.

Kemal Sunal, ilk öğrenimini Mimar Sinan İlkokulu’nda, liseyi ise 11 yılda bitirdiği Vefa Lisesi’nde tamamladı. Hemen hemen lisedeyken tiyatroya ilgi duymaya süregelen sanatçının kabiliyetini, felsefe öğretmeni Belkıs Balkır fark etti. Sen oyuncu olmalısın diyen Belkıs öğretmen, Sunal’ın babasını ikna ettikten sonrasında, usta oyuncuyu Kenter Tiyatrosu’na götürerek, Sevecen Kenter ile tanıştırdı.

Dar gelirli bir ailenin evladı olarak sıkıntılı şartlar altında çocukluk ve gençlik periyodunu geçiren Sunal, bir röportajında İşte o yokluklar Kemal Sunal’ı yarattı ifadelerini kullanmıştı.

Sanatçı, hemen hemen tiyatro ve beyaz perdeye adım atmadan ilkin elektrikçi çıraklığı yapmış oldu, üniversite öğrenimi esnasında ve sonrasında ise Emayetaş Fabrikası’nda çalıştı.

İlk rolünü lisede Mecburi Hekim oyununda aldı Lisede amatör olarak ilk kez Mecburi Tabiple sahneye çıkan Sunal, aynı tarihlerde oynadığı bir oyun ile Akşam gazetesinin düzenlemiş olduğu liseler arası tiyatro yarışmasında En İyi Karakter Oyuncusu ödülünü aldı.

Unutulmaz sanatçı Sunal, ustalaşmış tiyatro oyunculuğuna 1966’da başladı. Kenter Tiyatrosu’nda ilk kez Deli İbrahim adlı oyunda sahneye çıkan başarı göstermiş oyuncu, canlandırdığı celladın yardımcısı rolüyle repliği olmamasına karşın seyirciyi güldürmeyi başararak, dikkatleri üstüne çekti.

Sunal, 1981’de Ankara Etimesgut Zırhlı Birlikler Okulu’nda başladığı vatani görevini, Ankara Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndaki usta birliğinde tamamladı.

Kenter Tiyatrosu’nda uzun süre kalmayan Sunal, oyuncu Bülent Kayabaş ile tanışmasına vesile olan ve hemen hemen yepyeni kurulan Pendik Tiyatrosu’na katıldı. Beyazperde ve tiyatronun, gülen ve güldüren yüzü Sunal, bir taraftan tiyatroya devam ederken şu anki adı Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi olan Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu’nda 2 yıl tahsil gördü.

Eğitimini yoğun tiyatro turneleri sebebiyle yarım bırakan Sunal, 1992’de çıkan talebe affı sonrasında üniversitenin 2. sınıfından devam ederek, 1995’te 51 yaşlarındayken mezun oldu.

Mezuniyet töreninde, 4 senelik üniversite maratonu sonunda bitti fakat benimki birazcık zor bitti. Ben 4 senelik üniversite yaşamını 27 yılda bitirdim. diyen sanatçı, ondan sonra radyo, tv ve beyaz perde kısmında yüksek lisans yapmış oldu ve Tv ve Beyaz perdede Kemal Sunal Güldürüsü başlıklı sav hazırladı. Sanatçının tezi, aynı adla 2005’te ailesi tarafınca kitaplaştırıldı.

Beyaz perdeye Tatlı Dillim filmiyle başladı Pendik Tiyatrosu’nun maddi problemler sebebiyle kapanması sonrası, idol olarak görmüş olduğu ve 4 yıl kalmış olduğu Ulvi Uraz’ın tiyatrosuna geçen Sunal, arkasından da Aksaray Ufak Opera’da, Ayfer Feray Tiyatrosu ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda sahneye çıktı.

Devekuşu Kabare’de Sunal’ın oynadığı Dün Bugün adlı oyunu izleyen Münir Özkul, Meşhur yönetmen Ertem Eğilmez’e, Bak Ertem, bu çocuğa dikkat et. Bunda iş var. diyerek, Eğilmez ile Sunal’ın tanışmasını sağlamış oldu.

Sunal, Eğilmez’in 1973’te çekmiş olduğu Tatlı Dillim filminin ekibine katılarak, beyaz perdeye ilk adımı attı. Filmimizde Sunal’ın yanı sıra Münir Özkul, Parlak zeka Alasya, Metin Akpınar, Tarık Akan, Halit Akçatepe ve Filiz Akın da rol aldı.

Sanatçı, 1974’te Atıf Yılmaz’ın yönettiği Salako filminin arkasından 1975’te rol almış olduğu Parlak zeka Ökten’in Hanzo ve Şaşkın Damat filmlerinde başrol oynadı.

Türk sinemasının en parlak yıllarından önde gelen 1975’te, Rıfat Ilgaz’ın kitabından Eğilmez’in beyaz perdeye uyarladığı Hababam Sınıfında usta isimlerle rol alan Sunal, filmin arkasından Şaban ve İnek Şaban lakaplarıyla tanınır oldu.

Bir yılda 5 değişik yönetmenle, 6 unutulmaz filme imza attı Usta oyuncu, 1976’da Süt Kardeşler, Hababam Sınıfı Uyanıyor, Tosun Paşa, Düzmece Kabadayı, Meraklı Köfteci ve Kapıcılar Kralı benzer biçimde unutulmazlar arasına giren filmlerde, 5 değişik yönetmenle çalıştı.

Sunal, Devekuşu Tiyatrosu’nun Ankara turnesi esnasında Gül Sunal ile tanıştı ve 1975’te evliliğe ilk adımını attı.

Başarıya ulaşmış oyuncunun, Ali ve Ezo adını verdiği evlatları dünyaya geldi.

Tatlı Dillim filminden sonrasında tiyatro ve sinemayı aynı anda yürütmeyi bırakan sanatçı, kariyerine sinemayla devam etti.

Başarıya giden yolun disiplinden geçtiğine inanan, işinde daima titiz ve tertipli bulunduğunu söyleyen Sunal, canlandırdığı rollerde çoğu zaman halkın içinden bir halk kahramanını canlandırarak dikkati çekti.

Usta oyuncu, Rıfat Ilgaz’ın Hababam Sınıfı eserinin beyaz perde uyarlamasında canlandırdığı İnek Şaban tiplemesi başta olmak suretiyle, birçok filmimizde emsalsiz fiziği ve yaşam verdiği tiplerin halka olan yakınlığı sebebiyle kısa zamanda Türkiye’nin en sevilen oyuncularından biri oldu.

Halkın gülmeye ihtiyacı var, onun için izliyorlar Sanatçı, verdiği röportajlardan birinde, telif yasası sebebiyle her akşam sunulan filmlerden yalnız yapımcının para aldığını, oyuncuların asla para kazanmadığını anlatarak, görmüş olduğu ilginin nedenini şu şekilde değerlendirmişti:

Bu ilgiyi sosyologların araştırması lazım. Ben de bilmiyor ve kestiremiyorum. Bildiğime göre halkın sevmesi ve o filmlerin hala geçerli olması sebep. Halkın gülmeye büyük ihtiyacı var. İşten dönen insanoğlu evinde gülmek, gülerek rahatlamak, günün stresini atmak istiyor.

Onun için Kemal Sunal filmleri tutuyor. Filmlerimde sertlik ve kan olmadığı için de seviliyor. Ailecek seyredebilecekleri filmler ortaya çıkıyor. Ondan vazgeçmiyorlar bana bakılırsa. O yüzden hala izleyici bulabiliyor ve reyting rekorları kırabiliyor.

Yüzü ve fiziki yapısı ile Fransız güldürmen Fernandel’e benzetilen usta oyuncu, filmlerde daima haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden güldürü ustası haline geldi.

Sanatçı, 26 senelik sanat hayatına, tiyatro oyunları hariç 6’sı yan rol, 76’sı başrol olmak suretiyle 82 film sığdırmayı başardı.

Saygılar Bizlerden, Şaban Askerde, Şaban ile Şirin ve Bay Kamber olmak suretiyle 1993-1996’da toplam 4 dizide de oynayan Sunal, Türk sinemasında İnek Şaban tiplemesi olmak suretiyle canlandırdığı iyi, saf adam rolleriyle her yaştan izleyicinin takdirini kazandı.

İzleyiciyi güldürürken düşündürmeyi de başaran sanatçı, filmlerinde öğretmenden bekçiye, kapıcıdan çöpçüye kadar birçok karaktere girerek, her dönem izleyiciler tarafınca ilgi görmüş oldu.

Hem de canlandırdığı her karakterle seyircilerin yüzünü güldürmeyi başaran ve halk tarafınca fazlasıyla benimsenen Kemal Sunal’ın oynadığı filmlerin genelinde, Türk halkının geleneklerinden, adetlerinden ve inanışlarından örnekler öne çıktı.

Yer almış olduğu yapımlar bir başarı öyküsü özelliği taşır Motivasyon filmleri olarak da adlandırılan Sunal’ın yer almış olduğu yapımlar ek olarak bir başarı öyküsü özelliği taşır. Usta oyuncu, İnek Şaban filmimizde bir karpuzcunun başarı göstermiş bir kaleci olup yükselmesini, Hekim Civanım filmimizde bir hademenin hekim kılığında köylülerin gözünde büyümesini, Korkusuz Korkak filmimizde Mülayim’in bayağı bir memurken mahallenin gözünde kahraman olmasını, Salako filmimizde saf bir köylünün iyi niyetli bir eşkıyaya dönüşmesini, Bekçiler Kralı filmimizde bayağı bir bekçinin, mahallelinin dertlerine umar bularak halkın umudu haline gelmesi, Yüz Numaralı Adam filmimizde ise gene yoksul bir karakterin reklam yıldızı olmasını canlandırdı.

Bugüne dek birçok ödüle kıymet görülen Sunal, ”Kapıcılar Kralı” filmiyle 1977 Antalya Film Festivali’nde En İyi Adam Oyuncu Ödülünü aldı.

Sanatçı ek olarak 1989’da Düttürü Dünya filmindeki rolüyle Ankara Film Festivali’nde En İyi Adam Oyuncu ödülünü alırken, 1998’de de Antalya Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülüne layık görüldü.

Tayyare fobisi olan ve hayatında asla uçağa binmeyen Sunal, Balalaykanın 3 Temmuz 2000’de yapılacak çekimlerine katılmak için Trabzon’a gitmek suretiyle binmiş olduğu uçakta kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

Usta oyuncu binlerce seveninin katılmış olduğu cenaze töreninin arkasından Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Usta oyuncunun rol almış olduğu yapımların bazıları şu şekilde:

Canım Kardeşim

Oh Olsun

Salak Milyoner

Mavi Boncuk

Hanzo

Hababam Sınıfı Serisi

Şaban Serisi

İbo ile Güllüşah

Meraklı Köfteci

Sakar Şakir

Yüz Numaralı Adam

Zübük

Bekçiler Kralı

Düzmece Kabadayı

Deli Deli Küpeli

Öğretmen

Varyemez

Propaganda

Süt Kardeşler

Avanak Abdi

Devlet Kuşu

Hekim Civanım.

Gol Kralı

Korkusuz Korkak

Postacı

Doğu Bülbülü

Üç Kağıtçı

Yedi Bela Hüsnü


Beğendin mi? Arkadaşların ile Paylaş!Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *