Kendi eşini yiyerek besleniyor! Zehir deposu örümcek Türkiye’de ortaya çıktı

Organik yaşam açısından zenginliğiyle bütün dünyanın merak etmiş olduğu bölgelerin başlangıcında gelen Karadeniz‘de değişik bir örümcek çeşidi görüntülendi. Çok zehirli olduğu bilinen ve kendi eşlerini yiyerek beslenen “argiope lobata” örümceği Samsun’da fotoğraflandı.

TABİAT FOTOĞRAFLARI ÇEKİYOR

Tabiatta kendi imkanlarıyla yırtıcı yaşamı görüntüleyen doğa araştırmacısı ve birebir vakitte polis memuru Caner İnan bu kere dünya üstünde azca görüntülen “argiope lobata” örümceğini görüntüledi.

ÇOK ZEHİRLİ BİR TIP

Bafra ilçesinde bulunan ormanlık alanda görüntülenen ve değişik desenleri ile fazlaca ilgi cazip olan “argiope lobata” tipi örümceğin fazlaca zehirli olduğu biliniyor.

EŞLERİNİ YİYEN DİŞİLERİYLE MEŞHUR

Araştırılan bilgilere nazaran Türkiye‘deki en zehirli örümcek cinslerinden kabul edilen ve yaşam alanının çoklukla Afrika, Cenup Avrupa ve Asya olduğu öğrenilen bu örümcek çeşidi eşini yiyen dişileriyle meşhur.

TÜRKİYE’DE ENDER GÖRÜLÜYOR

Dişiler 2,5 santimetreye kadar büyüyebiliyor. Erkekler ise daha minik boyutlarda kalıyor. Karın kısmındaki lopları karakteristik özellikleri yansıtıyor. Ayrıyeten ağlarında daha kalınca kısımlar dikkati çekiyor. Bu örümcek çeşidi, Türkiye’de nadir de olsa Doğu Akdeniz, Marmara ve Ege Bölgelerinde de görülüyor.

Kaynak: İhlas Haber AjansıHaber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *