KKTC Başkanı Saner’den Kuran Kursları Izahı: ‘Yasaklanması Söz Mevzusu Değil’

KKTC Başbakanı Ersan Saner, Anayasa Mahkemesi’nin Kuran kurslarının kapatılması sonucuna dair izahat yapmış oldu. Başbakan Saner, kapatmanın söz mevzusu olmadığını, lüzumlu yasal düzenlemeleri yapacaklarını kaydetti.

Şimal Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Saner, Kur’an-ı Kerim eğitim-öğretiminde yetki tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulunmuş oldu.

Başbakan Saner, yapmış olduğu yazılı açıklamada, KKTC Anayasa Mahkemesi’nin, bazı din görevlilerinin üyesi olduğu Hizmet Sendikasının (HİZMET-SEN) 2018’de açmış olduğu davayla ilgili dün verdiği sonucu, basında yer edinen haberlerden öğrendikten sonrasında Din İşleri Başkanı Talip Atalay ile görüştüğünü belirtti.

Saner, Atalay’ın da basına açıklamış olduğu suretiyle, söz mevzusu sendikanın, Din İşleri Değişim Yasası’nın 8B Maddesi’nin 2. Fıkrası’nın A Bendi’nde yer edinen “Din Hizmetleri Eğitimi ve Halkla İlişkiler Birimi bünyesinde eğitim işleriyle görevli bakanlığın izniyle yapılan hafızlık eğitimi kurslarını düzenlemek, sınav yapmak ve başarılı olanlara hafızlık belgesi vermek” şeklinde düzenlenen ve Din İşleri Komisyonuna verilen hafızlık kursu açma yetkisinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurduğunu kaydetti.

Anayasa Mahkemesi’nin HİZMET-SEN’in başvurusunu uygun bulduğunu ifade eden Saner, “Şimdi yapılacak olan Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının ortaya çıkmasının ardından mahkemece eksik görülenleri gidermek ve hafızlık kurslarının devamını sağlamaktır” dedi.

“Din eğitimi Anayasaya aykırı değil”

Saner açıklamasında, Din İşleri Başkanlığının da devletin bir kurumu bulunduğunun altını çizerek “Dolayısıyla devletin dışında bir kurumun hafızlık kursları düzenlemesi diye bir şey söz konusu değildir. Din İşleri Başkanlığının dini alandan sorumlu bir devlet kuruluşu olarak ilgili bakanlık ve diğer devlet kurum ve kuruluşlarıyla iş birliği yaparak görevini yerine getirmesi gayet doğaldır ve esasen bu kurumumuzun görevidir. Anayasamız açıkça hiç kimsenin bir inancın kitabını ve esaslarını öğrenme ve uygulama hürriyetinden mahrum bırakılamayacağını yazmaktadır. Dolayısıyla Anayasa Mahkemesi kararı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde hafızlık eğitimi kurslarının yasaklanması gibi bir durum söz konusu olamaz” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Mahkemenin sonucu ışığında lüzumlu yasal düzenlemeler yapılarak bu kurslara devletin ilgili bakanlık ve kurumları vasıtasıyla devam edileceğini vurgulayan Saner, kursların naturel olarak Din İşleri Başkanlığı tarafınca düzenlenerek Ulusal Eğitim Bakanlığının da uzman müfettişleri ile denetimlerini yapacağını ve kurslar sonunda verilecek belgeleri onaylayacağını belirtti.

Saner, “Bizler anayasaya bağlıyız ve din eğitimi almayı anayasaya aykırı olarak görmüyor tam tersine vatandaşın bir hakkı, toplumsal bir ihtiyaç olarak değerlendiriyoruz. Dolayısıyla dünyanın tüm medeni ülkelerindeki düzenlemelerin benzerleri ile bu konuya bir düzenleme getirme kararlılığındayız” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu?

KKTC’de Din İşleri Başkanlığının Kuran-ı Kerim eğitim-öğretimiyle ilgili yetkisine ilişkin itirazı değerlendiren Anayasa Mahkemesi, her türlü eğitimin sadece Ulusal Eğitim ve Kültür Bakanlığının “gözetiminde ve denetiminde” olması gerektiği yönünde karar vermişti.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *