Korona aşısını geliştiren Uğur Şahin, müjdeli haberi verdi

Pfizer ile beraber korona virüsü aşısı geliştiren BioNTech’in kurucu ortaklarından Uğur Şahin, Hindistan mutasyonu ile ilgili konuştu.

Hindistan’da son dönemde vakaların fazlaca artmasına ve ilk olarak Hindistan’da görülen mutasyonların başka ülkelerde de tespit edilmesiyle ilgili konuşan Şahin, aşının bu varyanta karşı da etkili olabileceğini söylemiş oldu.

Şahin, “Geliştirdiğimiz aşının Hindistan mutasyonuna karşı etkili olacağına eminim. Halen testler sürüyor ve şu ana kadar aşının çalıştığını görüyoruz” dedi.

Hindistan mutasyonunda görülen bazı unsurların daha önceki testlerde işe yaradığını söyleyen Şahin, “Aşı çok akıllı bir şekilde geliştirildi ve endişelenecek bir şey yok” dedi.

DSÖ: 17 ülkede görüldü

Dünya Sıhhat Örgütü de Hindistan’da görülen B.1.617 isminde corona virüsü mutasyonu ile ilgili bir izahat yapmıştı. DSÖ, minimum 17 ülkede bu varyantın tespit edildiğini duyurdu.

DSÖ’nün açıklamasında bu varyant ile ilgili araştırmaların devam etmiş olduğu ve bu virüsün daha öldürücü ya da daha bulaşıcı olduğuna dair bir sonuca varılmadığı açıklandı.

Hindistan haftalardır kabusu yaşıyor

Hastanelerde oksijen tüpünün ve boş yatakların tükendiği Hindistan’da corona virüsü salgınının bilançosu giderek ağırlaşıyor. Hindistan Sıhhat Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 360 bin 960 yepyeni olay tespit edilmiş olduğu, toplam olay sayısının 17 milyon 997 bin 267’ye yükseldiği bildirildi.

Son 24 saatte virüs sebebiyle 3 bin 293 kişinin yaşamını kaybetmiş olduğu ülkede toplam can kaybı sayısının ise 200 bini aşarak 201 bin 187’e ulaşmış olduğu açıklandı.

Olay bazında ikinci sırada

Günlük olay sayısının 300 binin üstünde seyrettiği ülkede son 24 saatte görülen olay ile bir kez daha dünya üstün derecesi egale edildi. Ek olarak 3 bin 293 ölüm sayısı ile ülkede salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedilmiş oldu.

Ülke genelinde toplam 2 milyon 978 bin 709 etken olay bulunurken, şu ana kadar 14 milyon 817 bin 371 şahıs ise virüsü yenerek hastanelerden taburcu oldu. Dünya genelinde en fazlaca vakanın görüldüğü ülkeler sıralamasında 2. konumda bulunan Hindistan, ölüm sayısında ise ABD, Brezilya ve Meksika’nın peşinden 4. sırada yer ediniyor.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *