Korona aşısını gören Uğur Şahin’in serveti ne kadar? Forbes’in ‘dolar milyarderi’ listesine girdi!

Amerikan Forbes dergisi tarafınca tertipli olarak gösterilen “dolar milyarderleri” sıralamasında bu yıl korona zenginleri yer aldı. Listeye bu yıl sıhhat sektörüne yatırım icra eden 40 yepyeni milyarder daha girdi.

Forbes‘ın yayımladığı listeye gore son 1 yılda dünya genelindeki dolar milyarderi sayısı 660 kişilik artışla 2.755’e ulaştı. Milyarderlerin toplam serveti ise 5.1 trilyon dolarlık artışla 13.1 trilyon dolara terfi etti.

40 yepyeni milyarder

Bu artışta bilhassa salgına karşın borsalarda yaşanmış olan büyük yükselişler etkili oldu. Sadece bu yıl milyarderler kulübüne girenler arasındaki 40 şahıs direkt salgınla savaşım ettikleri için zenginleşti.

Listeye yepyeni katılan 40 yepyeni dolar milyarderi içinde en zengini maske ve öteki koruyucu ekipmanlar üreten Çin merkezli Winner Medical’in yüzde 68 hissesine haiz olan Li Jianquan. Firmanın 2020 senesinde Shenzen Borsası’ndaki halka arzı sonrası Jianquan’ın kişisel serveti 6.8 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Aralarında Moderna ve gene Çin merkezli CanSino Biologies’in de bulunmuş olduğu bazı şirketlerin kıymeti devasa boyutta arttı. Aynı şirketten birden fazla milyarder Forbes listesine girmeyi başardı.

Uğur Şahin’in serveti

Salgınla ilişkili yepyeni milyarderler sıralamasında 4. sırada Türkiye ve dünyanın yakından tanımış olduğu bir isim bulunuyor.
Biontech Kurucu Ortağı Uğur Şahin yer ediniyor. Forbes’a gore Şahin 4 milyar dolarlık servete ulaştı ve ilk kez milyarderler listesine girdi.Haber Kaynağı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *